Доцент Даниела Попова: Хапчетата за отслабване не са инсулин

0
Медикамент, който намалява кръвната захар, масово се използва за отслабване
Медикамент, който намалява кръвната захар, масово се използва за отслабване Снимка: БНР

Специалистът коментира изчезването на медикамент за диабет от аптеките

Опасно ли е отслабването с хапче и можем ли сериозно да навредим на здравето си? Кои са одобрените лекарства за затлъстяване? Защо трябва да правим разликата между "Искам да отслабна!" и хапчета за затлъстяване и диабет?

Защо след прием на медикамент за отслабване певицата Галена припада, кои са хапчетата за отслабване, които са хит в момента сред търсещите желаната фигура? Защо диетите са под лекарско наблюдение?

Кои са опасните моменти при диетите за подрастващите, които искат да изглеждат като идолите, които следват в социалните мрежи?

Защо е опасно купуването на илачи за отслабване по интернет?

Липсват ли медикаменти за диабет и затлъстяване по лекарско предписание точно по тези причини?

"Затлъстяването е сериозен здравен проблем, който поставя своите терапевтични предизвикателства в съвременната медицина и това се отчита от всички експерти, защото няма много успехи в тази област. Като заболяване то има сложна патофизиология, която все още се изучава", казва доц. Даниела Попова. Затлъстяването влиза в международната класификация на заболяванията през 1948 година. То влече със себе си "букет" от много нарушения - диабет, сърдечно-съдови, ставни, ендокринни и психични проблеми, рак.

По повод информации в медиите, че родни звезди си бият инсулин, за да отслабнат, а Галена е припаднала след подобни методи за вталяване, пред БНР доц. Попова изясни:

"Според мен случаят е съвсем различен. Тази известна певица публично сподели за отслабването си, затова и аз мога да коментирам. Първо, доколкото знам, тя няма диабет, а доколкото съм я виждала публично, тя няма и проблема затлъстяване. Тоест, тя е решила да си самоприложи един медикамент, който не е индициран за нея. Това е лекарство, от тази група на лираглутида, който единствено засега има утвърдена характеристика за лечение на затлъстяване. Той принадлежи към една нова група диабетни лекарства, повечето от които са инжекционни, но вече ги има и в таблетна форма. Този медикамент намалява кръвната захар, прилага се само под лекарско предписание. Да се приема от хора, които нямат диабет тип 2 или затлъстяване е изключително опасно за здравето.

Имаше публикации в социалните мрежи, преди този случай с певицата, че си прилагат инсулин, за отслабване. Това не е инсулин. Той е инжекционен медикамент, но не е инсулин - това е изключително невежество. Това е скъпо лекарство, но много хора се втурнаха да го изкупуват от аптеките, намериха начин дори да получат рецепти за него. И стана така, че и в момента има недостиг от него за пациентите с диабет, които официално им е предписано това лекарство", изтъкна доц. Попова.

"Най-добрата диета е повече движение и ограничение в храненето, като се отчитат генетичните фактори в затлъстяването. Правилната диета е умерена, нискоенергийна и балансирана, съчетана с индивидуализирано повишена физическа активност, като се обръща внимание на сърдечно-съдовия профил. Добавя се поведенческата терапия в опит да се обучи индивида да промени своя неправилен начин на живот", казва доц .Попова.

Доц. д-р Даниела Попова, д.м., е завършила Медицинския университет в София през 1977 г. Има три специалности: Вътрешни болести, Ендокринология и болести на обмяната, Хранене и диететика. Един от най-търсените специалисти в България в областта на диабета, предиабета, както и здравословното хранене. От 2002 г. досега е началник на Клиниката по метаболитно-ендокринни заболявания и диететика към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Има дългогодишна клинична, експертна, лечебно-диагностична, преподавателска дейност в областта на клиничната диететика и метаболитни заболявания; автор на учебна програма по диетология за медицински колеж. Член е на Европейска академия на науките по хранене и затлъстяване; Атланто-евро-средиземноморска академия на медицинските науки; Българско дружество по ендокринология. А също така е член на Управителния съвет на Българска диабетна асоциация, както и на Ръководството на Българското дружество по хранене и диететика. Има над 100 научни публикации. Гл. редактор на сп. „Медицинска диететика”.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари