До къде стигна разследването за търговия с влияние срещу Пламен Бобоков?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
То започна на 19 юни 2020 година след обиски в офиси и имоти на русенския бизнесмен
Разследването за търговия с влияние срещу секретаря на президента по антикорупция Пламен Узунов и бизнесмена Пламен Бобоков започна на 19 юни 2020 год. Повод са обиски, извършени в офиси и имоти на Пламен Бобоков по друго разследване, това за злоупотребата с управление на отпадъци. Тогава следователи и прокурори са иззели мобилни телефони, които се ползват от Бобоков, припомня БНТ.
В тях открили SMS и чат кореспонденция през различни приложения между Узунов и Бобоков.
Съдържанието на разговорите водело до извода, че Узунов е уреждал Бобоков изпреварващо да получи решение на ВАС, към което бизнесмена имал интерес. Имало данни, че по молба на Бобоков, Узунов е опитвал да уреди заличаването на криминалистична регистрация на близък на бизнесмена. Дамата водили и активна кореспонденция за назначаването на посланици в различни държави в Африка.
Прокуратурата публикува част от кореспонденцията, която Узунов и Бобоков водили. Открита беше и кореспонденция между бизнесмена и русенски прокурор.
Няколко дни по-късно в ТВ интервю Пламен Бобоков публично показа, че освен с Пламен Узунов и президента Румен Радев си е писам и SMS-и с премиера Бойко Борисов. Дори показа съобщение, в което бизнесмена нарича министър-председателя "Бос".
Борисов беше призован на разпит като свидетел по разследването. За лобирането за посланически назначения беше разпитана и Екатерина Захариева.
На 9 юли 2020 година, прокурори и униформени влязоха в сградата на президентството и обискираха кабинета на Пламен Узунов. По същото време е направен обиск и на дома му в Пловдив, както и в дома на брата на президентския секретар. Прокуратурата публикува и документ, според който Атанас Узунов е предоставял консултантски услуги на Пламен Бобоков срещу ежемесечно плащане.
Държавното обвинение намери в това основание да твърди, че Узунов - брат е получавал от Бобоков пари заради услугите, които Пламен Узунов му е правил.
Самият Узунов е задържан на бензиностанция край Пловдив и доведен в арест на столично районно. Задържан е и Пламен Бобоков. Акцията на прокуратурата в президентството става повод за начало на протести в триъгълника на властта с искания за оставката на главния прокурор Иван Гешев и на правителството на Бойко Борисов.
На 10 юли на Пламен Узунов и на Пламен Бобоков са повдигнати обвинения за участие в престъпен сговор с цел осъществяване на търговия с влияние и длъжностни престъпления, в периода от началото на месец януари 2019 г. до момента на задържането.
Двамата са обвинени и в извършването на престъпление по служба в съучастие, в периода от 08.05.2019 г. до 28.08.2019 г. Като Пламен Бобоков е подбудил на 21 пъти Пламен Узунов в качеството му на длъжностно лице да наруши служебните си задължения, регламентирани в Правилата за работа на Администрацията на Президента на Република България и длъжностната характеристика за заеманата от него длъжност, с цел да набави за Пламен Бобоков облага.
Според прокуратурата от това били настъпили значителни вредни последици - разгласяване на информация, станала му известна по служба сред лица извън кръга на тези, които са оправомощени да я получат, както и уронване престижа на Президентската институция, сред гражданите на Република България и застрашаване на националната сигурност на страната чрез разкриване на оперативния интерес на специална разузнавателна служба - Служба „Военна информация“.
Пламен Узунов е освободен срещу гаранция от 20 хиляди лева. На Пламен Бобоков е определена гаранция в размер на един милион лева. И на двамата е забранено да напускат страната.
Водната криза в Плевен: Молим се за вода, срамота е
Хиляди българи обжалват решения на ТЕЛК
Росен Христов: Два нови блока на АЕЦ "Козлодуй" ще струват...
Продадоха потник на Майкъл Джордън за близо 5 милиона долара
Хиляди българи обжалват решения на ТЕЛК