До 3000 лева е глобата, ако храним прасе с кухненски отпадъци
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Храненето на селскостопански животни с кухненски отпадък е не само забранено, но и опасно за живота им, а стопаните им са заплашени от санкции.
Това казаха в писмен отговор до БГНЕС от Българската агенция за безопасност на храните по повод въведената от преди ден забрана да се хранят свине с кухненски отпадък в Русенска област.
Правилата за хранене на селскостопанските животни са разписани в Регламент (ЕО) № 1069/2009, с който се определят условията за събиране, транспорт, съхранение, преработка, употреба, унищожаване и пускане на пазара на продукти от животински произход, които не са предназначени за консумация от човека.
„С чл. 11 от регламента се забранява храненето на селскостопански животни, различни от животните с ценна кожа, с кухненски отпадъци или с фуражи, съдържащи кухненски отпадъци или получени от кухненски отпадъци.
Съгласно законодателството с определението „кухненски отпадъци“ включва цялата отпадъчна храна от обекти за обществено хранене и от кухни, включително централни кухни и кухни в домакинствата. Напълно е забранено и употребата на използвано олио за готвене от ресторанти”, посочват от БАБХ.
Според тях спазването на забраната за изхранване на животните с кухненски отпадъци е особено важно, като мярка срещу разпространението на Африканска чума по свинете (АЧС).
„Един от начините за заразяване на животните е чрез изхранването им с кухненски отпадъци, които съдържат заразено месо, особено при продукти от свинско месо, които не са обработени по подходящ за обезвреждане на вируса начин. Вирусът на чумата може да остане инфекциозен в продължение на 3-6 месеца.
Още повече, че забраната за изхранване на преработени животински протеини от един животински вид на същия е въведена с цел ограничаване проявата на канибализъм при животните”, категорични са от агенцията и добавиха, че постигането на високо ниво на защита на здравето на хората и здравето на животните е една от основните цели на законодателството в областта на храните.
От писмото стана ясно още, че БАБХ извършва контрол не само на веригата от фермата до потребителя, но осъществява контрол и по отношение на храненето на животните.
„Контролът, който осъществява БАБХ по отношение на забраната за изхранване на селскостопанските животни с кухненски отпадъци не се осъществява само във връзка с установените случаи на Африканска чума по свинете и не касае само този животински вид.
Това е част от регулярния, планиран официален контрол на храненето на животните, който се извършва от агенцията”, обясняват от БАБХ и добавят, че контролът от тяхна страна се осъществява чрез извършването на проверки в животновъдните обекти (фермите) и включва и вземането на проби от фуражите, които се хранят животните, както и техните качество и безопасност.
„При установяване на нарушаване на забраната за изхранване на животните с кухненски отпадъци, БАБХ прилага административно наказателната разпоредба на чл. 57а от Закона за фуражите.
Санкцията при първо нарушение за физическо лице е от 1000 до 3000 лв., а за юридическо лице или едноличен търговец – от 3000 до 5000 лв.”, казват в заключение от агенцията.
България и Румъния получават допълнителни изисквания за...
РИОСВ - Русе издаде предписания за ограничаване на...
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...