До 25 хиляди евро подпомагане могат да получат младите фермери
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
До 31 януари се удължава приемът на проекти за финансова помощ за млади фермери
До 31 януари се удължава приемът на проекти по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ от мярка 6 „Развитие на стопанства и предприятия“ на Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 година. Целта е повече млади земеделски производители да се възползват от подпомагането по Програмата. Процедурата е насочена към подобряване на цялостната дейност, икономическата ефективност и конкурентоспособността на младите стопани в България. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ възлиза на 15 500 000 евро, като подпомагането за един млад фермер е в размер на левовата равностойност на 25 000 евро, съобщават от Областна администрация - Русе.
Според областния управител на Русе Анатоли Станев подобна мярка ще бъде от реална полза за младите земеделски стопани и ще ги подпомогне със свеж финансов ресурс в дейността им. Станев отчита и факта, че желаещите да участват по процедурата следва да имат предвид, че в рамките на настоящия прием имат възможност да се възползват от безвъзмездно изготвяне на бизнес план и предоставяне на консултантски услуги от страна на териториалния областен офис в Русе към Националната служба за съвети в земеделието.
Допустими кандидати по подмярката са земеделски производители – физически лица, еднолични търговци или ЕООД, които отговарят на три условия. Кандидатите трябва да са регистрирани за първи път като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани; икономическият размер на стопанството да е в границите между 8 000 и 16 000 стандартен производствен обем (СПО) и да са на възраст от 18 навършени до 40 навършени години (включително) към датата на подаване на проектното предложение.
Приемът на проектни предложения по подмярка 6.1 започна на 1 ноември миналата година с обявена крайна дата 6 януари 2023-а. Според справка в ИСУН до 6 януари са подадени 348 проектни предложения със заявена финансова помощ за общо 8,7 млн. евро. Удължаването на срока до 31 януари ще даде възможност повече кандидати да се подготвят и да комплектоват всички документи. Така ще се гарантира също по-ефективно и ефикасно управление на финансовите средства.
Пълният пакет документи по процедурата (условията за кандидатстване, условията за изпълнение и приложенията към тях) е публикуван на интернет адреса на Министерството на земеделието и на Единния информационен портал за обща информация за управлението на Европейските структурни и инвестиционни фондове.