Днес е Архангеловден

1
Традицията повелява най-възрастният мъж в къщата да разчупи питата на кръст
Традицията повелява най-възрастният мъж в къщата да разчупи питата на кръст Снимка: БГНЕС / Архив

Днес Българската православна църква почита днес свети Архангел Михаил – един от седемте първенстващи ангели, стоящи винаги пред престола на Господ

Църковният празник често е наричан Архангеловден.

Денят на свети Архангел Михаил – военачалник на цялото небесно войнство от ангели и архангели, е вторият по значимост есенен празник на Българската православна църква след Димитровден.

Светецът символизира тържеството на доброто, светлината и справедливостта. В църковната иконография е изобразен с копие в ръка, тъпчещ с краката си дявола. В българската народна традиция Архангеловден се свързва с почитта към мъртвите и душата на човека.

Какво се прави на Архангеловден по традиция?

Според поверията и традициите на Архангеловден е един от най-големите поменални обреди в календара и е предшестван от Архангелова задушница (една от най – големите задушници през годината), която се отбелязва в първата събота преди празника. Според народните традиции и обичаи Архангеловден е свързан с организирането на семейни и родови служби, общоселски празници и събори. На много места в България се прави и курбан в чест на Архангел Михаил. Обикновено животното е мъжко (шиле или овен), главата и крайниците му се варят цели и се кадят с тамян, а кожата му винаги се дарява на църквата.

Какво се яде на Архангеловден?

На трапезата на Архангеловден има ястия с овнешко, шилешко, пилешко – гювечи, ябълки и други сезонни плодове, жито, фасул, овнешка пастърма, червено вино и, разбира се, обредни хлябове (Рангелово блюдо, Рангелов ляп, Параклис), чиято украса наподобява тази на хлябовете, приготвяни за погребение или помен.

Традицията повелява най-възрастният мъж в къщата да разчупи питата на кръст, да изрече думите, сипвайки вино:

„Свети Архангеле, Свети Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме ви и сечем колач да се роди мъж до тавана!“

След това домакинята събира в шепите виното и го разпръсква из къщата за берекет, изричайки думите:

„Свети Архангеле, Свети Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме ви и сечем колач да се роди жито до пояс! Сега с що можахме, а догодина с що искаме! Сега с паница, догодина с бакъра!“.

На някои места в България домакинята разкъсва хляба и дава парче на всеки, то трябва да се поеме с две ръце и да се изрече богослов. Също така, понякога се раздава жито, което отново всеки поема с две ръце – за да бъде изобилно – и нарича: “Колкото зърна, толкова купи и здраве”.

В много райони на страната на този ден се прави курбан за светеца, както и обредни хлябове, чиято пластика напомня тази на хлябовете за погребение или помен.

Днес празнуват и десетки именници, сред които: Ангел, Ангелина, Михаил, Михаела, Емил, Емилия, Пламен, Пламена, Милен, Милена, Огнян, Радослав, Рангел, Райчо, Райна и всичките им производни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари