Директорът на ТЕЦ - Русе: Българските топлофикации са на ръба
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 4
За последната година, цените на едро на природния газ са се повишили с 300%
„Българските топлофикации са на ръба. За да плащаме нарастващите цени на основните суровини, режем от инвестиционни разходи, които са важни. И аз не съм доволен, че не правим достатъчно ремонти по топлопреносната мрежа, но нека някой, способен да върже повишаващите се в пъти разходи с непроменливите приходи, да свърши тази работа! Представяте ли си, че огромен завод като „Арсенал“, в който се трудят 8 000 човека, е принуден да затвори заради високите цени на природния газ? Всички български предприятия включително топлофикациите в момента са изправени пред огромни предизвикателства.“ каза изпълнителният директор на „Топлофикация Русе“ инж. Севдалин Желев в интервю за Русе Медиа.
Инж.Желев каза, че природният газ не е единственото гориво, което поскъпва и има още много други суровини с повишаващи се цени, които се отразяват на много производства.
„Договорите за въглища през тази година и миналата са с 250 % отгоре, а цената на топлинната енергия е повишена с 11%!“ , заяви Желев.
Въглеродните емисии, които всички емитенти плащат, формират около 20% от разходите за производството на топлинна и електрическа енергия в дружеството.
„За 7 години цената на въглеродните емисии се вдигна 16 пъти!“ обясни Севдалин Желев.
„Топлофикация Русе“ също работи по проекти свързани с намаляване на въглеродните емисии.
„Преди няколко месеца пуснахме сероочистващата инсталация, която значително намалява изпусканите газове в атмосферата, а съвсем скоро ще влязат в експлоатация и когенератори, които ще произвеждат енергия с гориво природен газ. Европейската комисия предлага енергията от АЕЦ и ТЕЦ на природен газ да се признава за зелена, което доказва, че и „Топлофикация Русе“ е избрала правилното гориво.“ каза изпълнителният директор на Топлофикация Русе инж. Севдалин Желев.
Желев даде за пример и Германия, която разчита основно на енергия от възобновяеми източници и природен газ за зеления преход.
За последната година, цените на едро на природния газ са се повишили с 300%. Причините са ниските складови наличности, повишеното търсене и намалените доставки от Русия.
„Нарастващите цени на природния газ ще станат проблем съвсем скоро и за нас, но това е стойността на зеления преход. Другият вариант е да продължим да използваме само въглища и да плащаме все по-скъпи въглеродни емисии. Природният газ е по-евтин като гориво от въглищата и по-екологичен. Нарастващите цени ни притесняват, но се надяваме да бъдат предприети необходимите мерки от страна на държавата, например, диверсификация на доставките и т.н., за да може след време цената да тръгне надолу.“ , прогнозира директорът на ТЕЦ-а в Русе.
„В подобни случаи намесата на държавата е от ключово значение. Цената на електрическата енергия в Швеция се формира на международните пазари и разчита главно на АЕЦ, ВЕЦ и вятър и в момента потребителите са силно засегнати. Правителството там обяви компенсации за домакинствата в размер на над 600 000 000$. Кризата се усеща най-силно в Източна Европа, защото тук са най-бедните държави на Стария континент и делът на разходите за електрическа енергия е голяма част от доходите.“ каза изпълнителният директор на „Топлофикация Русе“ .
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: Севдалине, основната ти суровина са боклуците. На теб/ на чорбаджията ти му плащат да ги вземете. Не се прави на мотика.
Докладвай този коментар за нередност
×Читател: Проблем е също ,че хората останаха с последната си риза и то -скъсана и Топлофикация няма вече от къде да дере ризи .
Докладвай този коментар за нередност
×абонат: Нека се замислим защо ТЕЦ Русе е от най-мръсните и обгазяващи в страната, гори въглища и боклуци без филтри и превръща града ни в газова камера.
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: Че от кога ТЕЦ Русе гори природна газ? На това само разпалва. Преди гореше въглища, а сега - боклуците на Европа. Който не вярва да гледа цветовете на пушеците на ТЕЦ-Русе. Желев, хайде стига лакърдии, инвестиции в топлопреносната мрежа няма от десетилетия, само се кърпи това, което е останало от едни други времена. Проблемът не е цената на газта, а това, че нямате оборудването да горите боклуци и тровите целия град.