Димитър Хаджидимитров: Цените на бензиностанциите падат под 2,50 лева за литър бензин и дизел
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Председателят на Асоциацията на търговците на горива прогнозира допълнителен спад на цените
Няколко ключови фактора доведоха до намаление в цената на петрола на международните пазари, което се отразява и на цените на горивата в България. Един от основните фактори е намаленото потребление в Китай, което намали търсенето на суровината. Допълнително, министърът на петрола на Саудитска Арабия увери, че количествата петрол са гарантирани, но пазарните участници тълкуваха това като знак за възможно свръхпредлагане, което допълнително притисна цените надолу.
Според Димитър Хаджидимитров, председател на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива, в последните 40 дни цените на горивата по бензиностанциите в страната са спаднали със 7-8 стотинки за литър. Той прогнозира, че в рамките на следващите десет дни цените ще паднат още, като се очаква допълнително намаление с поне 5-6 стотинки за литър.
„Цените на масовите бензини и дизел скоро ще паднат под 2,50 лева за литър, а газта ще се движи в диапазона между 1,10 и 1,15 лева“, заяви Димитър Хаджидимитров в ефира на предаването „България сутрин“ по Bulgaria ON AIR.
Липсата на ескалация в Близкия изток държи цените стабилни
Един от основните фактори, който би могъл да обърне тенденцията на понижаване на цените на горивата, е евентуална ескалация на конфликта в Близкия изток. Въпреки нестабилната политическа обстановка в региона, Хаджидимитров не очаква значително покачване на цените на горивата в близко бъдеще. „Желанието на производителите е да поддържат цена от 100 долара за барел, което за тях е оптималната печалба. Ако не се случи нищо лошо на международната сцена, цените ще продължат да спадат и може да достигнат до намаление с още 10 стотинки на литър“, коментира той.
България с най-ниски цени на горивата в региона
България се отличава с най-ниските цени на горивата на Балканския полуостров, което се дължи на по-ниските акцизи и данъци в сравнение с другите държави в региона. Това прави горивата в страната по-достъпни за потребителите, въпреки че на пазара се наблюдава ожесточена конкуренция, особено сред по-малките бензиностанции.
„Конкуренцията е ожесточена. По-малките бензиностанции имат по-малки инвестиции и разходи, което им позволява да поддържат надценка от 15 стотинки, което е нормално за издръжка“, отбелязва Хаджидимитров.
По отношение на инфраструктурата, България е на второ място след Гърция по брой на бензиностанциите на глава от населението на Балканите. Това също допринася за поддържането на конкурентни цени, тъй като повече точки за продажба водят до по-голяма конкуренция и съответно по-ниски цени за потребителите.
Очаквания за есента: Потреблението ще се увеличи
Въпреки че в момента търговците на горива отбелязват по-ниски продажби поради летните отпуски, Хаджидимитров прогнозира, че с настъпването на есента потреблението ще се увеличи. Според него, през септември се очаква ръст в потреблението с около 10-15%, което може да окаже известно въздействие върху цените.