Ден напред: Най-високите цени на електроенергията са в България и Румъния
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 6
Енергиен контраст в Европа: От 3,45 до 189,68 евро за мегаватчас
Европейският енергиен пазар за ден напред на 28 август 2024 година демонстрира значителни различия в цените на електроенергията в отделните страни.
Картата на Европа ясно показва разнопосочни тенденции, като цените варират в широк диапазон – от едва 3,45 евро за мегаватчас в Швеция и Финландия до над 189 евро за мегаватчас в България, Румъния и Гърция.
Тези разлики не са случайни и се дължат на комплексни фактори като национални енергийни политики, зависимости от внос на енергия, както и географски особености.
Скандинавските държави: Лидери по ниски цени
Начело на класацията за най-ниски цени са скандинавските държави. Швеция и Финландия предлагат електроенергия на цена от 3,45 евро за мегаватчас, докато Норвегия е с малко по-висока стойност от 3,52 евро за мегаватчас. Тези държави успешно използват своите богати ресурси на възобновяема енергия, предимно водна енергия, което обяснява тези изключително ниски нива.
Централна и Западна Европа: Умерени цени и стабилност
В по-централните и западни части на Европа цените на електроенергията са относително стабилни и варират между 89,40 евро за мегаватчас във Франция до около 116,11 евро за мегаватчас в Ирландия. Германия, като водеща икономика на континента, е със стойност от 95,92 евро за мегаватчас, което е показател за сравнително стабилната енергийна ситуация в страната. Австрия, Чехия и Полша също са в средния диапазон с цени между 103,75 и 114,49 евро за мегаватчас.
Най-високите цени са на Балканите
За разлика от централната и западната част на континента, Източна Европа и Балканите са изправени пред значително по-високи цени на електроенергията. България, Румъния и Гърция са на върха на класацията с еднаква цена от 189,68 евро за мегаватчас. Тези високи стойности са тревожен сигнал за региона, който очевидно среща трудности в справянето с енергийната си независимост и ефективност.
В Сърбия и Хърватия също се наблюдават сравнително високи цени – съответно 178,86 евро и 187,22 евро за мегаватчас, което показва, че проблемите с енергийната система обхващат и по-широкия Балкански регион.
Данните за електроенергийния пазар на 28 август 2024 година ясно илюстрират значителните различия в цените на електроенергията в Европа. Докато Скандинавия успява да запази лидерска позиция по ниски цени, балканските и източноевропейските страни срещат сериозни предизвикателства с високите разходи за енергия.
Докладвай този коментар за нередност
×Мухахахахаха: Как сам се издаде бесарабската куролапска пеперуга че краде чужди имена,измет малоумна мухахахаха
Докладвай този коментар за нередност
×До 4 : Ти нямаш хуй бе,курво бесарабска - имаш само анус за уста,лайнояд смрадлив хахахаха майка ти да еба в устата да еба хахахаха
Докладвай този коментар за нередност
×Фък дъ РФ: До 3 Не ми давай наклон на уя, руска педерастка мършо!
Докладвай този коментар за нередност
×До 1 : Куролап бесарабски,не пиши от чужди имена,да ти сера в устата пишкосмучеща
Докладвай този коментар за нередност
×Xaxa: Пълни глупости, себестойността на бг тока е няколко цента но ни го продават борси мошеници за да е евтин в Западна Европа, останалото са тъпи обяснения на еврогъолизци