ДАНС разследва ремонта на НДК
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
ДАНС и прокуратурата разследват действията на шефа на НДК Мирослав Боршош около ремонта на сградата за българското председателство на ЕС през 2018 г., научихме от „Труд“.
Сигнали в българското ФБР за нарушения и злоупотреби са подадени в началото на тази година. Агентите са разпитали свидетели, влизали са в двореца на културата, откъдето е иззета документация. На 22 март от ДАНС са изпратили материалите от проверката с приложени доказателства и свидетелски показания в Главна прокуратура, която постановява разследването да продължи. На 25 май преписката е прехвърлена по компетентност в Софийска градска прокуратура.
В сигналите до ДАНС са изнесени данни, че от преведените 17 млн. лв. от Министерски съвет на НДК се харчи за ел.енергия, за заплати на персонала, за литературен клуб „Перото“.
На 17 август вицепремиерът по европейските фондове Томислав Дончев, като упражняващ правата на държавата в НДК оформя протокол за увеличаване капитала на НДК със 17 млн. лв. В него е записано следното: „Средствата от увеличението на капитала да бъдат разходвани целево за преустройството, модернизацията и адаптирането на основната сграда на дружеството за нуждите на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.“
Въпросните 17 млн. лв. са влезли по сметката на НДК на 22 август 2016 г., в която към оня момент е имало едва 62 хил. лв.
„Труд“ разполага с копия на фактури, от които става ясно, че още на следващия ден – 23 август директорът на НДК Мирослав Боршош е платил 482 615 лв. за ел. енергия за три месеца.
На 10 октомври 2016 г. Боршош се разплаща по договор с изтекъл срок (въпросният договор е сключен на 28 септември 2015 г. със срок за изпълнение 70 календарни дни). Предмет на договора е „Преустройство на Зала 2 на НДК в Театър „Азарян“ (до момента в театъра са налети около 2 млн. лв.). Консорциум „Преустройство и реконструкции“ с пълномощник Георги Георгиев получава от парите, предвидени за ремонт на зали за председателството на ЕС 434 536 лв. Впрочем, от профила на купувача и от АОП става ясно, че Георги Георгиев откакто Боршош е шеф на НДК извършва всички текущи и аварийни строително ремонтни работи „в“ и „около“ сградния фонд на НДК.
Пак от парите за председателството са изплащани хонорари на шефа на театър „Азарян“, Яна Борисова, както и около 800 000 лв. за постановката „Квартет“ в Зала 1 на НДК.
Проверка на „Труд“ установи, че месечно НДК има между 120 000 лв. и 160 000 лв. сметки за ел. енергия, фонд работна заплата е 460 000 лв., в зимните месеци парното струва около 250 000 лв. Месечните приходи на НДК не надхвърлят 10 000 лв. Не е трудно да се направи сметка от 22 август 2016 г. до края на май 2017 г. каква част от парите за председателството са отишли за ток, парно, заплати и др. странични разходи.
Това е и най-логичното обяснение за допълнителното отпускане на допълнителни 8 млн. лв. На последното заседание на МС в четвъртък бе решено да се отпуснат „средства в размер до 50% съгласно изискванията на чл. 116, ал. 2 от ЗОП, от стойността на сключения договор №Т-00859/24.10.2016 г. между изпълнителния директор на НДК и „Галчев инженеринг“ ЕООД с предмет: „Проектиране, преустройство и адаптация на основната сграда на НДК за нуждите на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.” за обезпечаване изменението на основния договор. Договорът с „Галчев инженеринг“ е за 16,5 млн. лв.. без ДДС или 19,8 млн. лв. с ДДС.
Мистерията с „липсващия пресцентър“
На 2 юни от ефира на БиТиВи министърът за българското председателство Лиляна Павлова обяви, че „първоначално въобще не е било предвидено изграждането на пресцентър с над 240 работни места и инфраструктура за пряко телевизионно предаване по сателит“. Спомена и че ще се наложи капиталът на НДК да се увеличи с още „няколко милиона лева“.
На 8 юни правителството гласува вдигане на капитала на НДК с 28 млн. лв. Лиляна Павлова обясни, че 7 млн. лв., които са били одобрени в предишно увеличение на капитала на НДК (става въпрос за решение на МС от 3 август 2016 г.) преди година и половина, не са били отпуснати реално. Документите показват друго – цялата сума от 17 млн. лв. е преведена на 22 август 2016 г. Финансисти предупредиха, че са създадени предпоставки за нарушаване на ЗОП (правилата сочат, че не могат да се отпускат допълнително повече от 50 % средства от договорените, т.е. още 8 млн. лв. В случая се дават и едни други 7 млн. лв. допълнително, които уж не били преведени).
Пресцентърът за председателството също не е пропуснат в идейния проект, както от техническото задание за проектиране. Твърдението, че е бил пропуснат се прави с цел да се оправдаят допълнителните 15 млн. лв., които се отпускат за ремонта.
Проектът не е внесен за съгласуване в НАГ
Проектът за ремонта не е минал съгласуване в Направление „Архитектура и градоустройство” (НАГ) на Столична община. Минимум месец е технологичното време за получаване на разрешение за строеж – това е основен ремонт с преустройство и подлежи на одобрение и съгласуване на проектната документация. Проектът дори не е внесен за съгласуване.
По договор „Галчев инженеринг“ трябваше да приключи ремонта в края на септември. Лиляна Павлова съобщи, че срокът е удължен с един месец – до края на октомври – с акт 10 по независещи от строителя причини.
Оборудването поръчано преди ремонта
Странно е бързането с поръчката за оборудване. Още преди започването на ремонта е купено оборудването от „Динакорд – България“ ЕООД. Поръчката е обявена през април 2016 г., Стойността и е 3,6 млн. лв.
Поръчката включва ефектно осветление за Зала 3, преводаческа система, мониторна система за наблюдение на презентациите от преводачите с управляема камера от дискусионните устройства, озвучителна система и др. Фирмата „Динакорд България“ също ще получи до 50 % допълнително, реши МС в четвъртък. Павлова обясни, че въпросните 1,8 млн. лв. се отпускат за анексиране на договора за оборудване за международния пресцентър по зададените стандарти,
„Динакорд-България“ е другата любима фирма на Боршош. Той е поверил текущите ремонти на Георги Георгиев, а „Динакор“ прави всички доставки на оборудване, става ясно от АОП.
На 30 август миналата година именно „Динакорд“ е доставила 425 стола за 200 000 лв. Театър „Азарян“. Това означава, че за всеки стол са платени по 470 лв.
Уволнени са всички специалисти
За две години и половина откакто е шеф на НДК Мирослав Боршош е успял да уволни всички служители, които познават в детайли двореца на културата. От работа са изхвърлени над 100 души. „Труд“ разговаря с неколцина от тях. Инженери, изхвърлени от работа, разказаха, че са им трябвали цели две години да научат всяко кътче от НДК.
Боршош е уволнил почти всички от Дирекция „Техническа реализация на проекти“, освободил е тонинженера Анатолий Ковтун, унищожени са звената, които изкарваха парите на НДК, твърдят бившите служители.
Самият Боршош на една от малкото пресконференции, които даде обясни, че като свалят конструкциите на таваните не знаят какво ще се покаже под тях. Така е, защото хората, които са знаели вече ги няма в НДК.
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?