Даниел Стефанов: Случващото се пред ЦИК няма отношение към честността на вота
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Според изборния експерт това е вътрешнопартиен конфликт
Напрежението около регистрацията на двете фракции на Движението за права и свободи (ДПС) пред Централната избирателна комисия (ЦИК) породи редица въпроси и тревоги относно предстоящите избори. Споровете кой ще бъде признат за легитимен представител на партията и кой ще получи регистрацията, поставиха на изпитание доверието в изборния процес.
Според изборния експерт Даниел Стефанов, случващото се пред ЦИК е по-скоро вътрешнопартиен конфликт, който няма директно отношение към честността на изборите. Той обаче предупреждава, че тази ситуация може да доведе до сериозни последици, включително и до оказване на натиск върху избирателите да гласуват в полза на една от двете фракции.
"Ако двете крила на партията бъдат регистрирани, тогава трябва внимателно да наблюдаваме как върви борбата между тези две партии във всички изборни региони," коментира пред NOVA Стефанов. Според него, всички партии ще могат да участват в изборите, но остава въпросът под каква форма ще се случи това.
Нарастващото недоверие към честността на изборите е сериозен проблем, който може да доведе до ниска избирателна активност. "Абсурдно е всеки елемент от изборния процес да бъде толкова политизиран," добавя Стефанов, като подчертава необходимостта от деполитизация на изборния процес.
Бившият председател на Обществения съвет на ЦИК Румяна Дечева също изразява опасенията си относно последствията от разделението в ДПС. Според нея, ако двете фракции бъдат регистрирани, това ще доведе до допълнително напрежение при формирането на секционните избирателни комисии (СИК). "Това разделение ще ни принуди ежедневно да се занимаваме с въпроса кой от коя фракция е," отбелязва Дечева.
Дечева също така посочва, че макар България да е част от международни структури като Европейския съюз и НАТО, обществото продължава да се сблъсква с вътрешни битовизми, които пречат на прогреса. Тя предупреждава, че случващото се в ДПС е вътрешна битка, която може да доведе до взаимно укрепване на фракциите и завземане на териториални позиции.
На фона на всичко това, остава въпросът как разделението в ДПС ще се отрази на бъдещето на изборите в България и дали този конфликт няма да доведе до допълнително объркване и напрежение сред избирателите. Тревогите за честността на изборния процес са реални и изискват внимателно наблюдение и анализ, за да се гарантира, че гласът на всеки гражданин ще бъде чут и уважен.