Д-р Красимир Милев: Дефицитът на желязо е една от главните причини за така наречената “пролетна умора"
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Има два вида желязо според вида на молекулата: хем желязо и не-хем желязо, казва медикът
Изследванията установиха, че имам желязно-дефицитна анемия. Предписаха ми добавки и да се храня с повече месо и черен дроб. На правилен път ли съм?, гласи въпрос, публикуван във вестник Труд.
Отговор: Дефицитът на желязо е една от главните причини за така наречената “пролетна умора.” В началото той може да е безсимптомен, но в последствие се развива желязо-дефицитна анемия. При нея количеството на хемоглобина в кръвта спада и тя пренася по-малко кислород, което затруднява работата на множество органи. Организмът ни усвоява желязото от храната. Има два вида желязо според вида на молекулата: хем желязо и не-хем желязо. Хем желязо съдържат животинските храни. Не-хем желязото са железните соли, съдържащи се в растителните храни. Смята се, че организмът ни усвоява по-лесно хем желязото, и върху тази теория се основава митът, че желязото от животинска храна е по-ценно от желязото, което усвоява организмът от растителна. Ако е така, поне половин милиард души на нашата планета живеят с железен дефицит, без да изпитват симптоми на анемия - не само вегани, но общности и народи, които се хранят с проста, неживотинска храна. Все повече научни изследвания водят към извода, че балансираната веганска храна не създава дефицит на витамини и микроелементи. Доказва го и практиката в нашата клиника в течение на 31 години: природосъобразното (веганско) хранене подобрява здравето и помага на организма да се справи с дисбаланса, възпаленията, болестите. Включително и с желязо-дефицитната анемия. В усвояването на желязото играят роля и други фактори, един от тях е общото здравословно състояние и добрия метаболизъм. Трябва да знаете, че дори да започнете да се храните природосъобразно от днес, ако червата ви не са в добро състояние, а са пропускливи, вие не усвоявате добре хранителните вещества и със сигурност страдате от дефицит на микроелементи и витамини. Когато приемате малко фибри и растителна храна и повече концентрирана, мазна, калорична храна, алкохол и захар, давате шанс на бактерии, които разяждат лигавицата на червата и ги правят пропускливи. Храната не се усвоява добре, човек губи ценни минерали и микроелементи, сред които е и желязото.
Затова, когато се опитваме да се преборим с какъвто и да е дефицит, е по-добре да се погрижим за здравето на червата, отколкото да следваме общи съвети - например съвета на официалната медицина да се храним с големи количества черен дроб и червено месо, за да наситим организма с желязо.
Няколко интересни факта:
- За да бъде удвоено не хем желязото, е необходим и витамин С.
- В листата на цвеклото, които обикновено изхвърляме, има отлична комбинация от желязо и витамин С
- Ябълките и цитрусите също съдържат оптимални дози от желязо и витамин С
- 1 чаша суров нахут осигурява 70 процента от необходимото на тялото желязо.
- Пълнозърнестият хляб, за разлика от белия, съдържа много желязо - то е в триците.
- Ако всеки ден пиете зелено смути, или хапвате зелена салата, след 10 дни ще имате много по-висок хемоглобин.