Д-р Аспарух Илиев: За да работи здравната система добре, не трябват големи, а умни промени
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Немската здравна система е един добър пример за ефекта на малките промени
Една от особеностите й е достъпът до специалисти в извънболничната помощ без задължително преминаване през домашния лекар. През периода на управление на кабинета на Шрьодер, министър на здравеопазването е Ула Шмид. Тогава се въвежда такса за преглед от 10 евро независимо от това дали си застрахован и къде.
На домашния лекар тази такса се плаща веднъж на тримесечие и ако тя/той ти даде направление, посещаваш всеки специалист безплатно. Тази малка мярка "канализира" системата и разходите, довеждайки държавните каси до излишък в края на годината.
След отмяната няколко години по-късно на тази финансова бариера системата започва да преразходва, като тази година недостигът е повече от 17 милиарда евро. За информация - процентно за държавно-осигурено здравеопазване в Германия наетите хора заплащат близо 8% от заплатата (още толкова заплаща работодателят), докато самонаетите - цялата сума (малко под 16%) сами, но не повече от около 930 евро на месец.
Заключението - за да проработи една система добре, не е задължително да се правят големи промени, а умни промени. Заключение 2 - огромна илюзия е, че осигуровките в България са големи.
д-р Аспарух Илиев