Читалища фантоми и фалшиви културни институции: Как се източват държавни субсидии?

0
Министерството на културата признава проблемите, но решения липсват
Министерството на културата признава проблемите, но решения липсват Снимка: БГНЕС

Непрозрачно финансиране и липса на контрол върху дейността на някои читалища разкриват дълбоки проблеми в системата

От години системата за финансиране на читалищата в България е обект на множество критики, свързани с липса на контрол и прозрачност. Според данни, публикувани в националната медия „Телеграф“, значителна част от държавните средства се отпускат на читалища, които почти не развиват дейност или дори не разполагат със собствени сгради. Това поставя под въпрос ефективността на използването на тези субсидии.

Проблемът с читалищата фантоми

Мария Шопова, която работи в читалище „Дора Шопова-1899 г.“ в село Каравелово, сигнализира за сериозни проблеми в системата. „В последните години едни и същи читалища непрекъснато получават финансиране, докато други, които наистина работят, остават без средства“, коментира тя. Програмата „Читалища“ на Министерството на културата за 2024 година е одобрила само 81 проекта от общо 1423 кандидатствали, докато други остават без финансиране, въпреки класирането си.

Шопова подчертава, че има случаи, в които кметове, заемащи и ролята на председатели на читалища, успяват да си осигурят финансиране, въпреки че институциите, които представляват, не развиват съществена дейност. Пример за това е читалището в село Климент, което кандидатства за сграда, докато в момента се помещава в сградата на кметството.

Кабелна телевизия вместо читалище

Особено показателен е случаят с „НЧ Виртуален свят“ в Благоевград. Васил Новоселски, председател на читалище „Никола Вапцаров-1866“ в Благоевград, алармира, че тази институция всъщност функционира като кабелна телевизия и не развива никаква културна дейност. Според него подобни случаи изсмукват средствата, предназначени за истински културни институции.

Необходимост от реформи

Експерти в областта на културата и читалищната дейност настояват за промени в разпределянето на субсидиите. Те апелират за по-строг контрол, който да гарантира, че средствата отиват при тези, които действително работят за развитието на културата и просветата.

Министерството на културата признава за проблемите, но посочва, че ресурсите са недостатъчни. Програмата „Читалища“ за 2024 година е с бюджет от 2,5 милиона лева, докато подадените проекти са на стойност над 34 милиона лева.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари