Чалга скандал с химна на Димитровград

0
От Сдружението „Млади поети за промяна” призовават кмета на Димитровград Иво Димов да анулира опорочения конкурс
От Сдружението „Млади поети за промяна” призовават кмета на Димитровград Иво Димов да анулира опорочения конкурс Снимка: Дарик - Хасково

Авторитетно жури, в което са рокаджийката Ваня Щерева, несменяемият диригент на общинския оркестър Доцо Вътков и Евгени Димитров – Маестрото от “Шоуто на Слави”, предлага да се избере за победител текстописецът на Екстра Нина, символ на най-лютата балканска чалга от 90-те

Сдружението „Млади поети за промяна” изпрати отворено писмо до кмета на Димитровград Иво Димов по повод опорочения конкурс за химн на града. В писмото си поетите, които са научили за конкурса от медиите, посочват няколко фрапиращи нарушения и конфликт на интереси в конкурсната процедура, обявена в Заповед на кмета Иво Димов и качена на сайта на община Димитровград.

Първо, на официалната страница на община Димитровград, е указано изрично, че кандидатите трябва да посочат „име, възраст, местоживеене, телефон за контакти и електронен адрес”, а след това в един електронен сайт журито обяснява как не е знаело предварително кой е автор на текстовете, пратени по поща и по имейл.

Второ, обявено е, че след изтичане на срока, комисията до 15.01.2017 г. излъчва едно предложение за създаване на музика по него и го обявява на интернет страницата на община Димитровград и в Съюза на композиторите и Съюза на българските музикални и танцови дейци, както и в националните електронни медии. Уви, на нито един от официалните сайтове няма публикувана тази информация. Вместо в националните електронни медии, има кратко съобщение в местните хасковски подразделения на интернет медиите „Топновини – Хасково” и „Дарик – Хасково” – дали с цел всичко да си остане в региона.

Трето, обявено е, че „след изтичане на срока, комисията до 15.01.2017 г. излъчва едно предложение за създаване на музика по него”. Вместо това журито е излъчило цели три текста, за да „имало избор”. И тук идва най-скандалният момент – „изборът”. Единият номиниран автор е Атанас Капралов - член на СБП и като такъв дори е кандидатствал в конкурса за директор на Националния литературен музей, но без успех.

В публикация на престижната национална електронна медия за култура „Площад Славейков” четем: „Атанас Капралов, поет и член на Съюза на българските писатели. Именно оттам (СБП) преди две години обаче го нападнаха, че е автор и на чалга-песни”. Кратка справка в интернет показва, че Атанас Капралов е автор на пошли и вулгарни чалга текстове за Планета Пайнер. В текст, който Капралов е написал за „Пантерите”, се пее „Оле, оле, оле, всички мъже на колене! Този хубавец искаше със шперц да ме заключи в своето сърце.

Хей, мъже безброй, идвайте под строй, аз искам всеки мъж да бъде мой!”. Атанас Капралов е творил и за фолк дивата Емилия и скандалната Екстра Нина („Аман-заман”), за чалга звездите Десислава и Коста Марков, за Мая и Магапаса. Може би неговата номинация би могла да се обясни с факта, че в журито е и лидерът на Куку бенд – Евгени Димитров – Маестрото, който е спец по чалгаджийската бленда.

Председателят на журито на конкурса е председателят на комисията по култура в димитровградския местен парламент - Гроздан Грозев. А вторият номиниран автор на текст е... служител на общината. По-точно – директорът на градската библиотека „Пеньо Пенев” - Петко Каневски. В сайта на Димитровград в новина от вторник, 06 декември 2016 г., четем, че „Кметът Иво Димов е с признание от фондация „Глобални библиотеки“.

Пластиката бе поднесена на градоначалника от директора на Градска библиотека „Пеньо Пенев“ Петко Каневски. Това стана на организирана пресконференция”, имат и обща снимка. В публикации в интернет пише, че „димитровградчанинът Петко Каневски е една от най-спорните фигури в българския духовен елит – той е поет, езотерик, историк, прогностик, радетел за ново Възраждане и още какво ли не. Автор на текстове за известната понастоящем като чалга дива Таня Боева. Председател на Дружеството на писателите „Пеньо Пенев” – Димитровград и носител на Националната литературна награда "Пеньо Пенев", пак от... общината.

Вероятно бихте очаквали от кумова срама журито да посочи и един вариант за текст, който поне да не е обвързан с община Димитровград и другите номинирани, но уви. За третата номинирана - Милка Пиналска, четем в Литературен свят: „Милка Георгиева Пиналска e родена на 05.07.1965 г. в гр. Първомай, учила е българска филология в ПУ “Паисий Хилендарски”. Свързана с духа на бащините села Градина в равна Тракия и Кондуфрей в Шоплука, възприема поезията в живота си за неизбежност и струяща в човека естественост като дишането на земята и вопъл от или към небето”.

Интересна подробност е, че Милка Пиналска се представя, че е ту от Пловдив, ту от Първомай, ту от село Градина, ту от Кондуфрей. Според регистъра на Неправителствените организации тя участва заедно с Петко Каневски в управлението на Сдружение на литературните дейци Тунджа - Арда - Марица /ТАМ/. Може би това обяснява и общите им литературни изяви (например в Кърджали), а вероятно и крепкото приятелство, което ги свързва.

Друго, което прави впечатление е, средната възраст на авторите. Вместо да заложи на младостта и иновативността, за които Димитровград усилено претендира, журито залага на стари кримки, при това – от Димитровград, при това, близки до кмета, при това работещи за общината и най-сетне - приятели. „Защо тогава им беше конкурс, да бяха казали, че смятат да заложат на шуро-баджанащината и на чалгата?”, питат се от Сдружението на свободните поети и предполагат, че за втората, музикална част, на конкурса ще се явят близки до Доцо Вътков и Пайнера.

„Младите поети за промяна” са изпратили сигнал и до омбудсмана на Република България Мая Манолова, защото смятат, че при журирането на конкурса е допусната груба и безпрецедентна дискриминация по три различни критерия – местоживеене, месторабота и възраст. „Очевидно само доайени, родени в Димитровград, работещи за общината, близки до кмета, приятели по между си и поклонници и автори на най-люта ориенталска чалга, имат право да пишат за града”, обидени са от „Млади поети за промяна” и се питат какво ли би казал за това Пеньо Пенев, родом от Севлиево, с когото Димитровград толкова се гордее. Сигурно би се самоубил отново.

„А може би не е случайно, че поетът е посегнал на живота си в този град”, разсъждават от Младите поети. Те призовават останалите участници в конкурса да не предоставят авторските си текстове за сборник, какъвто членът на журито Ваня Щерева има намерение да издаде срещу неясна сума пари. „Щом и рок принцесата Ваня заложи на чалгата и на мухъла, на компрометирани хора, по-добре изобщо да няма химн. Явно кметът Иво Димов желае да бъде кмет на столица на чалгата и разврата, а не на модерен европейски град и иска да бъде запомнена със скандал светлата 70-годишнина на града”, завършват с тъга отвореното си писмо от

Сдружението на свободните поети и с ирония предлагат бъдещият химн на Димитровград да бъде изпят от Екстра Нина. „Или ако има поне малко чувство за чест, кметът да публикува на страницата на общината всички предложения за текст и нека хората да гласуват”, пишат от Сдружението „Млади поети за промяна”.

Припомняме, че през 2016 г. Националната литературна награда "Пеньо Пенев" също бе опорочена и принизена с избора на директора на бибилиотеката Петко Каневски за неин носител. Това становище изразиха общинските съветници от "Да за Димитровград". "За съжаление явно се дават награди за това, че работиш в общинска институция. Да, тя е с обществено значение, но е общинска. Не бива тази свята награда да се дава за това, че заемаш ръководни позиции. Дано следващата награда бъде наистина за поезия, а не за 1 000 евро". Комисията, избрала новия носител, е променила на своя глава критериите, изземвайки функциите на общинския съвет.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари