Бум на вандализма у нас
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Най-много сигнали за щети и хулигански прояви има в София, Варна и Русе
Бум на вандализма – унищожени табели, чешми и пейки в цяла България.
България преживява истинска вълна на вандализъм, като основните потърпевши са обществените съоръжения и градската среда. Проверка, направена от „Телеграф“, показва, че най-много сигнали за щети и хулигански прояви идват от София, Варна и Русе. Най-често вандалите разрушават пейки, чешми, кошчета за боклук и лампи. Не липсват и случаи на оскверняване на подлези, спирки и информационни табели, както и драскане на фасади и обществени пространства.
Законът определя глоба за вандалски прояви, но тя често не се възприема като достатъчно тежко наказание и не винаги успява да дисциплинира нарушителите. Важен аспект на проблема е, че глобата може да бъде наложена само ако вандалите бъдат хванати в момента на извършване на деянието. За съжаление, случаите на залавяне на нарушители на място са рядкост.
Вандали потрошиха новата чешма в градинката на площад „Дунав“ в Русе
Само няколко дни след откриването на нова чешма в градинката до площад „Дунав“ в Русе, тя бе повредена от вандали. Чешмата, която бе обновена с бронзова фигура на свети Георги – покровител на града, и четири чучура, бързо се превърна в популярно място за отдих в центъра. Вандалска проява обаче доведе до огъване на един от чучурите, което наложи демонтаж на бронзовата статуя, за да бъде извършен ремонт.
Вандализмът в Русе се увеличава
Случаят с чешмата не е изолиран. В Русе зачестяват актовете на вандализъм, особено в обществените пространства. Подлезът до кръговото кръстовище, намиращ се в близост до полицията, е нашарен с обидни надписи и рисунки. Дори постоянната изложба на стари фотографии от миналото на Русе не може да прикрие грозната гледка. Местната власт е принудена често да ремонтира чешми, пейки и други обществени съоръжения, които стават обект на посегателства, а камерите за видеонаблюдение не успяват да възпрат нарушителите.
Щети и в средновековния град Червен
Подобни инциденти не са ограничени само до градската среда. През февруари тази година вандали унищожиха информационни табели в средновековния град Червен, разположен близо до Русе. Част от табелите бяха изтръгнати, а други - повредени с отлепени принтове или напръскани със спрей, така че текстът да стане нечетим.
Видеонаблюдение: решение или половин мярка?
Местните власти и гражданите все по-често разчитат на видеонаблюдение, за да се справят с вандализма. Камери наблюдават паркове, детски площадки и дори паметници, като известния Аязмо в Стара Загора. За съжаление, в много случаи камерите не се оказват достатъчно ефективни – вандалите често повреждат записващите устройства или ги закриват с боя.
В градове като Разлог и Благоевград, където видеонаблюдението обхваща централни паркове и обществени зони, често са регистрирани вандалски прояви. Само в Разлог млади дръвчета бяха унищожени около болницата, а пейките край езерото в парка неколкократно са били чупени. На няколко места в града са били унищожени и декоративни кипариси.
В София Столичната община също се надява видеонаблюдението да помогне за намаляване на вандализма. Камери в парковете и на ключови места в столицата записват и при нарушения изпращат сигнал до СДВР (Столична дирекция на вътрешните работи). През изминалото лято системата е била разширена в Борисовата градина, а в момента се планират нови разширения в районите „Нови Искър“, „Кремиковци“ и „Красна поляна“.
Огромни щети върху градската инфраструктура
Данни на Столичната община показват, че от началото на годината до септември 2024 г. са получени 154 сигнала за вандализъм, а същият период през 2023 г. броят им е бил малко по-голям – 170. В градския транспорт на София, например, за последните месеци са повредени над 70 спирки, като щетите надхвърлят 60 000 лева.
Сред разрушените съоръжения са били счупени стъклени прегради и електронни табла – от тях някои са унищожени с пиротехнически средства. Ремонтът на един навес струва средно 800 лева, а цената на едно стъкло надхвърля 800 лева. В много случаи за намаляване на разходите се поставят ламаринени прегради, които да заместят разбитите стъкла.
Настояване за по-сериозни наказания
Засегнатите граждани настояват освен глоби, на вандалите да бъдат налагани и задължителни наказания като общественополезен труд. Според тях това е начин да се постигне превъзпитание и възпиране на нарушителите. Много хора вече не виждат смисъл да поддържат сгради и обекти, които биват разрушавани и осквернявани от вандали с качулки и маски.
Част от най-честите случаи на вандализъм са свързани с драскане по стените на училища и обществени сгради. В Петрич наскоро фасадата на училище „Христо Смирненски“ осъмна оцапана с яйца след завършен ремонт по случай Деня на народните будители. Местната власт изрази възмущение от тази проява, а фасадата трябва да бъде отново боядисана.
Проблеми с непълнолетните вандали във Варна
Във Варна, където видеонаблюдението обхваща ключови зони, повечето заловени вандали са непълнолетни. Наказанията за тях са основно възпитателни мерки според Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. Въпреки това съоръжения като билетните машини и спирките продължават да са редовен обект на посегателства.
Докладвай този коментар за нередност
×Alèx: МАЛЪК, НО НЕВЕРОЯТНО ПРОСТ НАРОД! ПОПРАВЕТЕ МЕ, АКО ГРЕША! ТЕРИТОРИЯ ОТ ЧЕТВЪРТИЯ СВЯТ!