Британският "Таймс" сравни Георги Господинов с Джордж Оруел
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Авторитетното издание "Таймс" (The Times) публикува на 30 април обширен текст, посветен на романа "Времеубежище" на Георги Господинов със заглавие "Предупреждение към Европа и Путин"
Авторът му - британският критик Саймън Ингс, прави сравнението между българския писател и именития британски антиутопист Джордж Оруел още в подзаглавието на статията, информира Дневник.
Повод за материала на "Таймс" е предстоящата премиера на "Времеубежище" във Великобритания. В него Ингс отбелязва, че романът на Господинов притежава част от характера на класиката "1984" на Оруел.
"Времеубежище" е взривяващ жанра роман на идеите", пише още британският критик. Според него романът на българския писател, благодарение на собствените си достойнства и в контекста на днешната война, има реален шанс да се превърне в класика още сега. "Времеубежище" излиза във Великобритания на 12 май в превод на Анджела Родел, съобщиха от ИК "Жанет 45", която издава книгите на автора в България. Това е поредно признание за Георги Господинов и романа му само в рамките на последните седмици. Писателят ни бе поканен журито, което в края на април избра лауреатите на Европейската награда за литература. Тя беше спечелена от младия грузински писател Ива Пезуашвили с романа "Бункер".
Авторът беше и част от програмата на парижкия Фестивал на книгата заедно с Теодора Димова. Двамата участваха в дискусия и четене в Дома на поезията в Париж на 23 април.
Веднага след това в Австрия "Времеубежище" бе обявен за книга на месеца в избора на Австрийските радио и телевизия ORF/Ö1 и Асоциацията на книгоразпространителите в страната. А в Италия романът е сред номинираните за една от най-престижните награди в страната - "Грегор фон Рецори".
В интервю за "Дневник" след завръщането си от Фестивала на книгата в Париж, Георги Господинов сподели, че един добър писател не може да остане безразличен при вида на това, което се случва днес в Украйна. За Господинов европейската литература в най-добрите си традиции е винаги на страната на страдащите. А "талантът е крайна чувствителност, да те боли от всичко, да те вълнува всичко, да мине тази болка през ума и тялото ти, иначе няма как да уловиш цялата тревожност във въздуха, нищо."