Болници и църковни храмове у нас отвориха врати за бежанците от Украйна
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Доброволчески акции в цялата страна и съпричастност към народа на Украйна.
Две болници в столицата преглеждат безплатно пострадали украинци, както и хора принудени заради размириците да напуснат родните си места.
Болница "Света Анна" и болница "Лозенец" в София преглеждат безплатно бежанци от Украйна. Прегледите се извършват от висококвалифицирани специалисти във всички кабинети.
"Болницата е съпричастна към тяхната съдба и ще проведем всички възможни прегледи от които се нуждаят, това включва и спешност, и деца", посочи началникът "Вътрешна клиника" към УМБАЛ "Лозенец" д-р Красимир Ангелов, предава Bulgaria On Air.
Украинските бежанци ще бъдат преглеждани само срещу документ за самоличност. Ако не се нуждаят от спешна помощ, е необходимо предварително да си запишат час за преглед.
В Несебър единственият действащ храм "Успение Богородично" също отваря вратите си за бежанци от Украйна. В прилежаща сграда към храма ще бъдат приютени осем майки с малки деца и бебета. Те трябваше да пристигнат днес, но заради големите задръствания на границата с Румъния има забавяне.
"Къщата ни е винаги широко отворена за такива хора. И друг път сме помагали на други хора, настанявали сме, защото няма начин, нали сме християни. Тук долу имаме още един апартаменти, достатъчни места да ги настаним", сподели отец Петър.
Инициативата е на Община Несебър, която активно работи с БЧК, съвместно с групата "Шофьори Несебър", които са организирали превоза на жените и децата от границата с Румъния.
"Това е традиция за Община Несебър, всички хора скачат и са готови да откликнат на чуждата болка. Звънят хората непрекъснато, искат да помогнат, някои пазарят, носят", разказа Виолета Чаушева от БЧК Несебър.
БЧК откри и банкова сметка в помощ на пострадалите от Украйна. Тя е публикувана на сайта на организацията. Продължава и кампанията за набиране на материални дарения в цялата страна.
"Всякакъв вид мъжки и дамски дрехи, но задължително нови, с етикети", уточни директорът на БЧК в Русе Антоанета Ябанозова.
Приемат се и хранителни продукти. Те трябва да са фабрично пакетирани и с по-дълъг срок на годност. В Украйна имат нужда още от детски храни, памперси, адаптирано мляко, мокри кърпи и санитарни материали.