Болница в Гана извърши първите успешни трансплантации на роговица
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
С операциите е спасено зрението на осем пациенти, които са били пред ослепяване
Учебната болница на Кейп Коуст (ССТН) успешно извърши първите си трансплантации на роговици, за да възстанови зрението на осем пациенти, които бяха пред ослепяване, съобщи Ганайската информационна агенция (ГНА), предава БТА.
Операциите бяха извършени в рамките на два дни безвъзмездно за пациентите благодарение на партньорството между болницата и Хималайския проект за лечение на катаракта (Cure Blindness), базирана в САЩ фондация, която работи за лечение на слепотата по целия свят.
При трансплантацията на роговица се извършва отстраняване на цялата или част от увредената роговица (част от външната фиброзна обвивка на окото) и подмяната ѝ със здрави нови тъкани от донор (наскоро починал пациент).
Процедурата се използва за лечение на състояния като язва на роговицата, дистрофия на роговицата (наследствени заболявания на очите), кератоконус (изтъняване на роговицата) и усложнения от операции на катаракта.
Трима лекари от Съединените американски щати (САЩ) и трима очни хирурзи от Учебната болница "Корле-Бу" (КВТН) в Акра и Учебната болница "Комфо Анокие" (КАТН) в Кумаси, обучени от фондацията, оперираха всеки пациент за 60-90 минути.
Операциите бяха извършени в рамките на редовните сесии за лечение на катаракта на фондацията и болницата, които се провеждат всеки месец.
По време на тази сесия бяха лекувани 439 пациенти от окръзите Източно Гомоа и Централно Гомоа.
Това е вторият път, в който в Гана се правят операции на роговица. Първите операции бяха направена наскоро в КВТН от същата фондация "Лечение на слепотата".
Д-р Джефри Табин, председател и съосновател на Хималайския проект за лечение на катаракта, който ръководеше процедурите, обясни, че за разлика от операцията на катаракта, при трансплантация на роговица пациентът изпитва лек дискомфорт, докато тъканите на тялото напълно се възстановят.
"Но от всички операции за трансплантация, които можете да си направите, тази е най-добрата. Много по-добре е да получиш трансплантация на роговица, отколкото трансплантация на бъбрек или сърце. Но е необходим около един месец, за да виждате отлично", казва той.
Той обясни, че успеваемостта при трансплантациите на роговица е около 90 процента поради проблеми като отхвърлянето на новите тъкани от имунната система на пациента и транспортирането на тъканите от едно място на друго.
Отхвърлянето обаче може да се лекува с лекарства срещу отхвърляне, които обаче понякога имат страничен ефект - предизвикват глаукома при някои пациенти.
Д-р Табин, който е професор по офталмология, заяви, че фондацията е успяла да осигури 22 роговици от САЩ, които да бъдат използвани в КВТН, ССТН и КАТН. Чакащите за операция пациенти са повече от 1000.
Той отбеляза, че в Африка е трудно да се получат роговици поради културни особености, тъй като хората не желаят да се посяга на телата на техните близки преди погребението.
Той заяви, че в Африка на юг от Сахара има само една "очна банка" - в Етиопия, но тя не може да осигури достатъчно тъкани за трансплантация.
Затова, каза той, фондацията предприема стъпки за ангажиране на религиозните и традиционните власти, за да запознае хората с проблема и ги подтикне да даряват роговицата на мъртвите си роднини, обяснявайки им, че това няма да промени външния им вид.
Една от пациентките, госпожа Дорин Аиси, която не можа да скрие радостта си, изрази благодарност към проекта и болницата за промяната в състоянието ѝ, което е търпяла през последните 30 години.