Богомил Николов: У нас надписът "Прясна риба" по табелите трябва да е в кавички

1
Повечето морска риба на българския пазар идва от Гърция и Турция
Повечето морска риба на българския пазар идва от Гърция и Турция Снимка: БТА

Повечето морска риба на българския пазар идва от Гърция и Турция

Изпълнителният директор на Българската национална асоциация "Активни потребители" Богомил Николов разкри интересни факти за пазара на риба в България. "Нашата черноморска риба може да е прясна единствено през октомври и ноември, защото само тогава е риболовният сезон", поясни той пред ФрогНюз.

Особености на българския пазар

Според експерта, повечето риба на българския пазар е внос, предимно от Гърция и Турция, както и от океански риболов. "През останалото време има много малък улов на специфични видове през годината, така че когато видите такава табела 'прясна риба', трябва да я слагате в кавички, защото е транспортирана от другия край на света", обясни Николов.

Разлика между прясна и замразена риба

"Замразена или прясна, в повечето случаи рибите, които стигат при нас по-скоро би трябвало да са замразени, просто защото не сме до водата. Морските нации, които си пазаруват направо от пристанището сутринта, когато излизат рибарите от морето, тогава може да говорим за прясна риба. При нас това трябва да го приемаме просто като маркетинг. Не че няма, сигурно има прясна риба, но тя е трудно различима от останалата или най-малкото не знаеш дали да вярваш на такъв надпис​", уточни експертът.

Той добави, че е важно да си зададем въпроса: "Какво означава прясна риба?

На 24 часа или 48 часа? За мен това е едно празно послание, което не ми дава никаква яснота”, заяви Николов.

Видове риба в България

В страната ни рибарниците отглеждат предимно шаран и пъстърва. "Има и едно разграничение, което трябва да направим - дива риба и такава, отглеждана в рибарници. Обикновено дивата е много по-скъпа", поясни Николов.

Потребителски навици

"В България обсъждаме темата за Никулден малко кампанийно, просто защото българите не ядат риба. Понеже чакат някой празник като повод и това се превръща в някакво ексклузивно решение", коментира експертът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    4
    5 КО
    Брава на др. Николов. Той не си спомня името , камо ли коя риба е прясна, морска,речна,океанска,от аквариум и т.н. Той откри....... НИЩО НОВО. Да е здрав и заблуден ви веки веков.
  • 4
    3
    ловец
    А къде изчезна калкана ? Калкан не ловят ли вече в Черно море рибарите ?
  • 3
    2
    Швейк
    Ама, моля Ви не си позволявайте да ни обиждате, че не ядем риба, ядем и още как, ама каква риба ядем е другият въпрос, в миналото консумирахме пресни бяла риба, скумрия, чига, пъстърва, сом и в краен случай таранки, също така си сушахме огромни шарани за зимата, като рибата бе улов от р.Дунав, в града гъмжеше от прясна риба, целият град ухаеше на пържена риба, а сега какво предлага пазара на обикновения българин, с малки изключения рибата е размразявана, преобладава скумрия, таранки, гол шаран.....
  • 5
    1
    Я пак?
    "ексПлузивно решение"? Редактор: скъпата ни Диляна!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

След 10 години столицата на Германия щяла, да се казва Мюмюнхен.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари