Близо 3 милиарда лева по плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат насочени към строителния сектор

0
Анатоли Станев: Строителният бранш се оказва сред най-ощетените от международната обстановка
Анатоли Станев: Строителният бранш се оказва сред най-ощетените от международната обстановка

Анатоли Станев: Строителният бранш се оказва сред най-ощетените от международната обстановка

Областният управител на Русе Анатоли Станев участва в международен форум в подкрепа на българските строителни предприемачи, изправени пред предизвикателствата на войната в Украйна и последствията от нея. По думите на Станев строителният бранш се оказва сред най-ощетените от международната обстановка.

„Инвестициите, особено тези в инфраструктура, са ключов компонент за дългосрочната промяна на всяко едно населено място“, заяви областният управител и допълни, че дейността на фирмите в този сектор не бива да бъде блокирана по какъвто и да е начин, особено заради политически разногласия.

Събитието, което се проведе вчера в София, бе организирано от медия „Стандарт“ в партньорство с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Камарата на строителите и Камарата на архитектите. Европейски партньор на форума бе евродепутатът Искра Михайлова, зам. председател на групата „Обнови Европа“ в ЕП. В инициативата участваха представители на някои от най-големите строителни фирми в страната, кметове и областни управители. На място бе и вицепремиерът и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов, който представи за първи път решението за парите на строителната индустрия, както и какви средства са предвидени за сектора в Плана ва възстановяване и устойчивост. Близо 3 млрд. лв. са средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (с ДДС и планираното национално съфинансиране), които ще бъдат насочени към строителния сектор за изпълнение на различни инвестиционни проекти на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Министър Караджов отбеляза, че най-много средства от плана – близо 1.5 млрд. лв., ще бъдат насочени за енергийно обновяване на жилищните сгради в страната, като така се цели намаляване на енергийното потребление и подобряване на тяхното състояние.

„До 2026 година предвиждаме по проекта да бъдат обновени многофамилни жилищни сгради с разгъната застроена площ от над 3,6 млн. кв. м“, отбеляза той. Целта е да се постигнат най-малко 30% спестяване на енергия в сградите и минимум клас „В“ на енергопотребление. Досега със средства от бюджета, чрез Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, са реновирани 1944 сгради с над 130 хил. жилища с близо 11 млн. кв. м разгъната застроена площ и над 276 хил. обитатели. Припомняме, че по споменатата програма за периода 2017 – 2020 година на територията на община Русе бяха санирани и въведени в експлоатация 27 блока, като разходваните средства за целта са били малко над 32 млн. лв. с ДДС.

„Чрез предвиденото в Плана финансиране ще бъде продължена политиката за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в страната, но чрез трансформация на съществуващия модел за финансиране“, каза още вицепремиерът. За целта ще има два етапа на кандидатстване и сдруженията на собствениците ще бъдат разделени на две групи. За първата то ще е със срок до март 2023 г., като е предвидена 100% безвъзмездна финансова помощ за обновителните дейности. Срокът за кандидатстване за втората група ще е от април 2023 г. до декември 2023 г., като безвъзмездната финансова помощ за обновителните дейности тук ще е 80%, а останалите 20% ще са самоучастие на сдруженията. „За него собствениците при желание от тяхна страна могат да получат финансиране чрез ЕСКО компонент или друг финансов механизъм“, обясни регионалният министър.

Освен директните екологичните ползи, изпълнението ще окаже положително въздействие върху икономическия растеж на страната, иновациите, конкурентоспособността, създаването на нови работни места, намаляване на енергийната бедност и др.

Други близо 730 млн. лв. от плана са предвидени за енергийно обновяване на обществени и бизнес сгради, стана ясно на форума. От тях около 444 млн. лв. са за публични сгради държавна и общинска собственост в цялата страна, включително за административно и обществено обслужване, за култура и изкуство, за спорт и обекти, собственост на Българска академия на науките. Приблизително 282 млн. лв. ще бъдат финансирани мерки за устойчиво енергийно ефективно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите на микро или малки, средни и големи предприятия в страната.

„Работата по подготовката на изискванията за кандидатстване за енергийно обновяване на жилищния и нежилищния сграден фонд вече е стартирана“, отбеляза министър Караджов.

Регионалният министър информира още, че са предвидени и 471,6 млн. лв. от плана за строителството на 13 пречиствателни станции за отпадъчни води.

Средства са заложени и за внедряване на модерни технологии в инвестиционния процес. С над 9 млн. лв. ще се създаде система за „Строително информационно моделиране в инвестиционното проектиране“. Над 3 млн. лв. ще се инвестират в изграждането на „Единна информационна система по устройство на територията“. „Това ще даде възможност да се улеснят административните процедури и да се скъсят сроковете за изпълнение на инвестиционни проекти. Цялата информация от гледна точка на устройственото планиране ще бъде събрана на едно място и ще е леснодостъпна за бизнеса през интернет“, обясни министър Караджов.

Вицепремиерът обърна внимание, че паралелно с проектите, които ще се финансират от Плана за възстановяване и устойчивост, се довършват проекти по Оперативна програма „Региони в растеж“ и програмите за териториално сътрудничество за периода 2014-2020 г. В ход са и интегрираните ВиК проекти за 14 области в страната.

Същевременно 100 млн. лв. ще бъдат отделени и за подобряване на градската мобилност в цялата страна. Предвиждат се мерки за развитие на екологични, безопасни, функционални и енергийно ефективни транспортни системи. Предвидено е да бъдат доставени нулевоемисионни превозни тролейбуси и автобуси за градския и междуселищния обществен транспорт. За тях ще бъдат изградени зарядни станции и ще се внедрят интелигентни транспортни системи за подобряване ефективността на градския транспорт.

„Предстои много работа по всички програми и проекти. Необходима е добра мобилизация на строителните фирми и администрацията, на бизнеса. Това е единственият начин за успешното им изпълнение“, категоричен бе министър Гроздан Караджов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари