Бизнесът плаща 60 000 лева, за да има ток
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 8
Присъединяването на предприятие към електропреносната мрежа преминава през 7 процедури, отнема около 9 месеца (269 дни) и струва 60 222 лв. на бизнеса, сочи анализ на Министерството на икономиката.
Проблемът с тромавата процедура за прокарване на ток често се поставя от бизнеса на дневен ред. В ежегодното проучване на Световната банка Doing Business 2018 страната ни е на 141-во място в света по показателя “Свързване с електрическата мрежа” и за година пада с 37 позиции.
В първата процедура се сключва предварителен договор с електроразпределително дружество (ЕРП). Във втората процедура фирмата трябва да направи проект на вътрешното захранване, който се съгласува с ЕРП-то, ДНСК и общината, за да бъде дадено разрешително за строеж. В третата процедура се подписва договор с общината за възстановяване на тротоарна настилка и се депозират пари като гаранция за качество на възстановителните дейности. Четвъртата процедура е по сключване на договор за присъединяване с ЕРП-то, за да започне същинската работа. Петата процедура включва изкопни дейности, полагане на кабели и осъществяване на връзка с електропреносната мрежа – 84 дни. Разходите за тази дейност са 52 185 лв.
Шестата стъпка е сключване на договор за продажба на електроенергия. Седмата процедура е за монтаж на електромер и предоставяне на достъп до електричество.
БЧК - Русе започна кампания кампания за даряване на дрехи
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева
Как да подготвим климатика за зимния сезон
Мартин Карбовски вдигна православен храм в Казанлък