Бившият шеф на "Автомагистрали": Скептична съм за забраната за "ин хаус", отваря се врата за корупция
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
По думите на Десислава Христова държавата бездейства по темата и сега, и по време на предишното управление по времето на четворната коалиция
"Доста се анонсираше, че ще се сложи край на порочните практики с "ин хаус" процедурите, едва ли не нещата са се оправили. За съжаление, съм скептична, много ми се иска да дойда и да кажа колко е красиво всичко, и как се се случват правилно нещата, но чисто експертно мога да ви кажа, че в частта "ин хаус" не виждам нищо положително", каза бившият директор на "Автомагистрали" Десислава Христова в студиото на Bulgaria ON AIR.
По думите ѝ се предлага промяна, която гласи, че търговските дружества нямат право да превъзлагат предмета на договора или части от него.
"Досега също нямаха право, това, че не е лично написано, не променя смисъла на закона и целта на "ин хаус". Пишем нещо, което е излишно. И досега разрешено ли беше, и какво се случва, ако така го тълкуваме? Няма как да е било разрешено, защото законът за обществените поръчки не касае взаимоотношения между частно правни субекти", поясни Христова.
Тя подчерта, че тук става въпрос за публични средства.
"И там е работата - по-добре нищо не прави, когато не си в състояние да направиш нещо качествено. Предполагам, че този закон ще се дебатира в парламента и най-вероятно няма да мине по този начин. Ние в България с нашето мислене не сме подготвени да спазваме духа на правото, а търсим вратичките в него. Има и друго - в една от алинеите пише, че трябва да бъде декларирано, че поръчката ще бъде изпълнена със собствен ресурс. Това означава, че се забранява използването на нает ресурс или техника", добави бившият директор на "Автомагистрали".
И даде пример с АМ "Хемус": "Ако "Автомагистрали" трябва със собствен ресурс да изпълни "Хемус" - трябваше да е строила 500 купени машини. Няма как и не е икономически изгодно, по този начин буквално извиваш ръцете на търговското дружество, което е държавно, и го принуждаваш да прави покупки."
Тя е категорична, че няма изгода от това нещо.
"Ин хаус" слага таван на печалбата до 10%. Кой ще си направи сметката и как ще поеме един изпълнителен директор да извърши нещо такова, като той ще вкара предприятието в предфалитно състояние. Другото, което ми направи впечатление - това отваря още по-широко вратата на корупцията. През 2021 година свършихме толкова много работа с предишния служебен кабинет. Държавата бездейства по темата и сега, и по време на предишното управление по времето на четворната коалиция", подчерта Десислава Христова, като припомни, че още няма проект за Лотове 7,8 и 9.