Безплатните антибиотици за деца - кога и как ще бъдат достъпни?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Все още няма яснота кои лекарства ще бъдат напълно покрити от здравната каса, а експертите са разделени по въпроса
Няма яснота кои точно антибиотици и антивирусни медикаменти ще влязат в дългоочаквания позитивен списък за безплатно лечение на децата. Това заяви председателят на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите Аделина Любенова в предаването „Социална мрежа" по NOVA NEWS.
"Все още не се знае кои антибиотици и антивирусни лекарства ще бъдат част от позитивния списък. Първо трябва да се уточни какъв ще бъде механизмът, като трябва да се вземе предвид мнението и на микробиолозите, които са против това да има безплатни анитбиотици", коментира Любенова.
Педиатърът и общопрактикуващ лекар д-р Тодор Тодоров, който също участва в дискусията, обясни, че предписването на безплатните медикаменти ще става изключително с електронни рецепти.
"Безплатните антибиотици ще бъдат изписвани от лекар с електронна рецепта. От общопрактикуващите лекари, педиатрите и всички други медици зависи да не се развие анитбиотична резистентност на пациентите", посочи д-р Тодоров.
Медикът постави и още един важен въпрос, свързан с възрастовата граница: "Възниква общественият въпрос защо безплатни лекарства ще бъдат само за деца до 7 години".
Родителите на деца харчат стотици левове за лекарства
Валерия и Георги Георгиеви са едно от многото семейства, за които разходите за лекарства са се превърнали в значителна част от месечния бюджет. Двамата са родители на едногодишно дете и първокласник, като споделят, че всяко посещение при педиатър им струва около 100 лева само за медикаменти.
"През последните месец, месец и половина сме отделяли може би над 200 лева всеки месец за лекарства за двете деца общо. Стигне ли го антибиотик се е случвало да даваме и над 100 лева", разказва Георги.
Съмнения около електронните рецепти
Председателят на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите коментира и темата за електронните рецепти, като опроверга слуховете, че хибридният модел на предписване ще бъде премахнат.
"От 1 април НЗОК ще осъществява мониторинг и контрол на електронните рецепти. От Инициативния комитет на магистър-фармацевтите изцяло искаме да се запази хибридния модел на изписване на всички лекарствени продукти по лекарско предписание", посочи Любенова.
Тя допълни, че хибридният модел е особено важен в случаите, когато електронните системи не функционират правилно. "Хибридният модел помага, когато системите не сработят. От Българския лекарски съюз излязоха със становище, че този хибриден модел на изписване на лекарства, ще се запази", заключи Любенова.