Банки дезертират от битката за клиенти
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Това тревожи жителите на редица населени места, сред които са русенските села Пиргово и Бъзън, както и Община Ветово
Съчетанието между обезлюдяването на селата ни и дигитализацията на банковата дейност докара един неочакван проблем. Банки, които иначе не жалят усилия и средства, за да разширят клиентската си база, стават пасивни. Те дезертират от битката за клиенти.
Става въпрос не само за закриване на офиси и клонове в смятани за безперспективни райони на България, но и за отнемане на последната им възможност на жителите им за съприкосновение с парите в брой – банкоматите. Това вече се случва на само в пограничните райони, но и във вътрешността на страната, алармира БАНКЕРЪ.
Без достъп до пари в брой са най-вече райони с население предимно от възрастни хора, които изпитват най-големи затруднения с придвижването си до друго населено място и в същото време не знаят как да използват онлайн банкирането.
За по-малко от 2 години без банкомати са останали редица села, сред които Крупник, Долно Осеново и Гърмен (област Благоевград); Семерджиево, Пиргово и Бъзън (област Русе); Горица и Каблешково (област Бургас) и други. Сред водещите причини за деинсталирането на ATM устройства обикновено са високите разходи за поддръжката им, както и стратегията на банките все по-активно да дигитализират повечето си услуги.
Тенденцията за оттегляне на банките от отдалечени райони и закриването на банкомати тревожи както жителите, така и местната власт. Парите в брой остават основно разплащателно средство там, а като цяло повече от 80% от плащанията у нас са кешови. Този процент е дори още по-висок извън големите градове.
„Все повече малки населени места в България остават без директен и бърз достъп до пари в брой”, пише в проучване на международна финансова компания Euronet. Наблюдава се тенденция клоновете на банките в отдалечени райони да затварят, а банкоматите да се премахват, което създава редица проблеми за местните жители. Те често са принудени да пътуват десетки километри до съседния град, за да се сдобият с кеш.
Местната власт се опитва да реши проблема, какъвто е красноречивият пример на русенската община Ветово. Тя беше на път да остане без банкомат, след като преди месец ДСК затвори единствения банков офис в малкото градче. Хората там бяха отчаяни, че ще трябва да пътуват до други населени места, за да получават заплати и пенсии. Общината, която има сметка в същата банка, е не по-малко притеснена, защото така ще се наруши работата на администрацията ѝ.
"Проблемите с банковия клон започнаха края на октомври миналата година, когато ни съобщиха устно, че предстои закриването на единствения банков офис в град Ветово, който е общински център. В края на ноември получихме писмо, че на 10 януари офисът ще бъде закрит", разказа Мехмед Мехмед - кмет на Община Ветово.
Това беше огромен проблем за обслужването на общинските сметки, защото най-близкия клон се оказа на... 40 километра.
"През ден служители на общината трябваше да пътуват до Русе, за да извършват различни банкови операции", каза кметът.
Мехмед припомни, че в началото на годината е времето, когато се събират различни данъци и такси и ежедневно се генерират сериозни суми, което създава допълнителни проблеми пред общинската администрация.
Проблемът обаче е на път да се реши, показа проверка на „БАНКЕРЪ”. На 18 март т.г. общината успешно е направила търг сред банките за отдаване под наем на помещение в нейната сграда, където да бъде инсталиран банкомат. Търгът е бил спечелен от ОББ.
Подобен е и случаят в село Пиргово, където до миналата пролет е имало банкомат, който е обслужвал нуждите на около 2000 жители. Обслужвал е също и жителите на село Мечка. През февруари кметът Стефан Барбуков алармира, че в сайта на банката има съобщение, че тя изтегля устройствата си и че няма обяснение за това решение. Магазините в селото започват да записват на вересия, защото хората нямат пари, а 60% от тях са пенсионери.
Драмата в село Бързия, Берковска община на пътя от София за Видин засега е решена, докладваха пред „БАНКЕРЪ”от кметството. Това беше първото населено място, където проблема лъсна още в края на 2019 година. Но ОбС-Берковица, местният парламент, взе решение в село Бързия да бъде монтиран банкомат в изпълнение на социални дейности в полза на населението там. Жителите на селото са 1401 души по постоянен адрес и това налага поставянето на такова устройство. Общинският съвет възложи на кмета на селото да сключи договор за наем с ОББ, а разходите по доставката и монтажа на АТМ ще се поемат от кметството.
Колкото и да са гъвкави местните власти обаче, не винаги се стига до разбирателство с банките, коментираха кметове. „Като сложат чертата на приходите и разходите, много банки категорично отказват сътрудничество или искат скандално ниски наеми на общинска площ, която не можем до си позволим”, обясняват те.
Според някои анализатори, фенове на държавния капитализъм, е крайно време на пазара да има и държавна банка, която да предлага услуги подобно на останалите търговски банки и да има клонове не само в големите градове, но и в малките общински центрове и населени места както е в случая. Това щяло да има и голям социален ефект от гледна точка на обезлюдяването на провинцията.
Защото като нямаш достъп до адекватна медицинска помощ, като няма полицейско присъствие, като няма качествени и бързи административни услуги, като няма качествено образование, като няма работа, като няма развлечение за младите, като няма пътища и транспорт и накрая като няма и банка и банкомат и за какво да живее човек в провинцията или на такова място.
После не се чудете защо София е мръсна, презастроена, няма къде да се паркира и населението ѝ постоянно се увеличава. Държавата пък - като цяло, се обезлюдява, защитават тезата си феновете на силната държава. И донякъде са прави! Все пак живеем в XXI век!
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Русе почете паметта на героя от Кербала
Зимна приказка на връх Шипка
Светофари регулират трафика на Дунав мост
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници