Българското образование - повече учебни дни, по-малко ваканции?
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Синдикат "Образование" предлага премахване на външните оценявания за 4 и 10 клас
Синдикат "Образование" към Конфедерацията на труда "Подкрепа" изрази критично мнение относно предложеното учебно време за учебната 2024/2025 година. Въпреки традиционното начало на учебната година на 15 септември, което се спазва от векове, Синдикатът изрази загриженост за начина, по който Министерството на образованието и науката (МОН) е планирало учебните ваканции.
По време на Отраслов съвет социалните партньори постигнаха съгласие, че при обявяването на ваканции трябва да се включват почивни дни и официални празници, за да се избегнат недоразумения. Въпреки това, от предложеното от МОН това не става ясно.
Есенната ваканция е планирана за един ден, но по необясними причини са добавени още два почивни дни, превръщайки я в тридневна почивка. Подобен подход е приложен и за коледната и пролетната ваканции. Коледната ваканция обхваща пет учебни дни, но е обявена за тринадесет дни, а пролетната ваканция, при наличието на четири учебни дни, е обявена за десет.
Тези решения от страна на МОН очевидно са с цел да се демонстрира, че в България има значително количество учебни дни, което, според министерството, би могло да повиши качеството на образованието. Въпреки това, Синдикат "Образование" смята, че такова предположение е невъзможно да се осъществи на практика. Още се помнят думите на бившия министър Денков, че българските учители работят по-малко от своите европейски колеги.
Синдикатът отбелязва, че според анализа на учебното време в Европейския съюз, броят на учебните дни за българските ученици е малко над средното. Въпреки това, увеличаването на учебните дни не гарантира подобрение в качеството на образованието.
Синдикатът също така подчертава, че ваканциите, предвидени в предложеното учебно време, са символични, отразяващи желанието на родителите да има по-малко ваканции през работни дни. Това се дължи на факта, че много родители възприемат образованието като социална услуга, а не като упорит труд от страна на учениците.
Друг сериозен проблем, който Синдикатът изтъква, е липсата на адаптация към глобалните климатични промени. Учебният процес през месец юни се провежда в нечовешки условия, при температури от 40 градуса, което поставя на изпитание както учениците, така и учителите.
В допълнение, Синдикатът изразява недоволство от липсата на неучебни дни по време на провеждането на външни оценявания в 4 и 10 клас. Организацията на тези оценявания представлява сериозно предизвикателство, а резултатите от тях са лишени от педагогическа логика. Синдикатът предлага тези външни оценявания да бъдат премахнати.