Български принос в световен пробив за лечение на парализа

0
Революционна технология връща възможността за ходене на парализирани пациенти
Революционна технология връща възможността за ходене на парализирани пациенти Снимка: БНТ

Революционна технология връща възможността за ходене на парализирани пациенти

Швейцарски учени, сред които и българин, разработиха иновативна технология, която позволява на хора с парализа да проходят отново. Методът възстановява дигитално връзката между мозъка и гръбначния стълб, действайки като "безжичен" мост.

Пробив в неврохирургията

Професор Джоселин Блок, водещ експерт в областта на неврохирургията, сподели подробности за революционната технология по време на своето гостуване в България за Европейския конгрес по неврохирургия в София. В интервю с Мая Димитрова от БНТ, тя разкри впечатляващите резултати от лечението.

История на успеха

Герт Ян, пациент, участвал в изследването, споделя своя опит: "Преди 12 години преживях инцидент, гръбначният ми стълб е увреден и вече не мога да си движа краката". Благодарение на новата терапия, той вече може да ходи с помощта на проходилка, възвръщайки значителна част от своята независимост.

Как функционира технологията

Проф. Блок обяснява двуетапния процес на лечението:

  1. Имплантиране на невростимулатор в гръбначния стълб за възстановяване на двигателната функция и регулиране на кръвното налягане.
  2. Поставяне на електроди в мозъка за разчитане на сигнали и предаване на команди към стимулатора в гръбначния стълб.

"Най-голямата изненада за мен беше, че само два дни след операцията - за кратко, но можех да командвам движенията си", споделя Герт Ян, първият пациент с имплантирани електроди.

Предизвикателства и перспективи

Възстановяването на двигателната активност изисква месеци на интензивни тренировки. Проф. Блок подчертава разликата между пациенти с частично и пълно увреждане на гръбначния мозък:

"При хората с напълно увреден гръбначен мозък са нужни повече тренировки. Това, което наблюдаваме, е, че ако увреждането не е пълно, след периода на тренировките, човекът може да ходи без да е нужно невростимулаторът да е включен. При пълно увреждане, ходите само докато работи машинката в мозъка".

Бъдещи приложения

Тази революционна технология има потенциал да помогне не само на хора с парализа, но и на пациенти с Паркинсон и такива, обездвижени от инсулт. Въпреки че все още са необходими допълнителни проучвания и одобрение от здравните регулатори, очаква се методът да стане достъпен за пациенти в рамките на 3-4 години.

"Няма да е утре, но тази нова технология дава надежда на тези пациенти, за които досега нямаше надежда да подобрят състоянието си", заключава проф. Блок, подчертавайки огромното значение на това научно постижение за милиони хора по света.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари