Български лекари ще се обучават във Виена за белодробни трансплантации
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Прогнозата е, че през 2021 г. ще може да бъде направена първата белодробна трансплантация у нас.
Четирима български лекари от Военномедицинска академия и "Света Екатерина" заминават в края на седмицата на първото обучение във Виена за извършване на белодробни трансплантации, предава bTV.
В България все още не се извършват такива операции, а пациентите може да се лекуват само в чужбина.
Николай Тихолов е един от късметлиите да заживеят втори живот. Наскоро получи здраво сърце, след решението на добри хора да дарят органите на своя близък.
Николай е на 20 г., студент в Техническия университет в Габрово. Преди да се разболее, обичал да кара колело. Той е най-дълго преживелият пациент с изкуствено сърце, който е трансплантиран.
„Когато отворих очи, първото, което се сетих е да погледна, е дали изкуственото сърце ми е махнато”, каза Николай.
В операцията са участвали проф. Петков и д-р Македонски. Вторият ще замине за Виена, за да изучава техниката на белодробните трансплантации.
"Там се надявам да хвана тънките моменти, които са в следенето на болните, в операцията. Това са неща, които могат да се видят само на практика”, обясни д-р Йордан Македонски, хирург в УМБАЛ "Св. Екатерина".
Обучението в Медицинския университет във Виена ще продължи 5 дни. По-късно лекарите ще бъдат поканени за второ обучение от 3 до 6 месеца. Прогнозата е, че през 2021 г. ще може да бъде направена първата белодробна трансплантация у нас.
„В нашата работа смелостта е много важна, защото рисковете за пациента са много големи. Все пак си остава този страх, но ако не посмеем да го направим, значи не сме за тази професия”, допълни д-р Македонски.
Първоначално операциите ще се правят със съвместни екипи.
„Ние основно ще отговаряме за оперативната техника и първоначалната реанимация на тези пациенти”, обясни проф. Димитър Петков от Клиника по сърдечна хирургия в УМБАЛ "Св. Екатерина".
Чакащите за белодробна трансплантация у нас са 18 души. За да може лекарите да прилагат наученото обаче, е нужно да се увеличи броя донорските ситуации.
Киев: Руските сили са екзекутирали петима украински...
Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата...
Биволъ: Кметът на Поморие тъне в лукс за чужда сметка
Доналд Тръмп може да поиска Панамския канал да бъде върнат...
Нели Сано: 26 години на нощното ми шкафче стои една отворена...