Български и румънски археолози обединяват сили за изследване на северните траки

7

Нови изследвания ще хвърлят нова светлина върху живота на древните траки

Регионалният исторически музей в град Русе стана домакин на важна среща между водещи археолози от България и Румъния. Директорът на музея, проф. д-р Николай Ненов, посрещна старши изследователя проф. Валериу Сърбу от Румънския институт по археология "Василе Първан" в Букурещ за обсъждане на бъдещи съвместни инициативи в областта на тракологията.

Фокусът на разговорите беше поставен върху разширяване на сътрудничеството между двете страни в изследването на северните траки - древно население, обитавало териториите на съвременна България и Румъния през периода от IV/II век преди Христа до I век след Христа. Тези племена споделят общи характеристики в своето културно-археологическо и социално-политическо развитие, което ги прави особено интересни за съвместно проучване.

Двамата учени очертаха амбициозна програма за бъдещо сътрудничество, включваща:

  1. Организиране на научни събития и конференции
  2. Публикуване на специализирани издания
  3. Подготовка на изложби и културни мероприятия
  4. Създаване на съвместна работна група от археолози и изследователи
  5. Провеждане на колоквиум на всеки две години
  6. Разработване на трансгранични проекти за проучване и опазване на археологическото наследство

Тази инициатива има потенциала да обогати значително нашите познания за древните траки и да допринесе за по-доброто разбиране на общото културно наследство на България и Румъния. Чрез обединяване на усилията си, археолозите от двете страни ще могат да проведат по-задълбочени и мащабни изследвания, които да хвърлят нова светлина върху живота и обществото на северните траки.

Сътрудничеството между Регионалния исторически музей - Русе и Румънския институт по археология "Василе Първан" е пример за това как международното партньорство може да допринесе за напредъка на науката и опазването на културното наследство. С планираните съвместни дейности, България и Румъния правят важна крачка към по-задълбочено разбиране на своето общо историческо минало.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    3
    Митев
    Общото ни историческо минало е през 13 и 14 век. когато новите влашки княжества са васални на второто Българско царство.
  • 3
    2
    Илия
    Или на южните даки :))
  • 6
    1
    ДОКОГА?
    Докога ще наричаме българите траки?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари