Българите теглят все повече от спестяванията си, за да покрият домакинските си разходи
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Това показват данните на НСИ
Българите теглят с 27% повече от спестяванията си, за да покрият семейните разходи. Това показват данните на Националния статистически институт. Те са за последното тримесечие на 2021 г. спрямо година по-рано. Половината от разходите отиват за храна и отопление. На този фон от Евростат отчитат спад на спестяванията на домакинствата в еврозоната с 13%. Според експерти у нас процентът е значително по-висок, предава NOVA.
Почти половината ни пари отиват за храна и отопление през зимата - над 1000 лв. Останалите средства, дори при средна заплата от около 1600 лв., едва покриват другите основни разходи, показва статистиката на НСИ.
За да се справят Ани Петрова и мъжът й, които имат син на година и половина, се опитват да припечелят допълнително като продават разсади.
„Всички пари отиват за разходи. Като започнем ток, вода, кабелна, телефони и храната най-вече”, споделя жената.
В края на 2020 г. средно на тримесечие в едно семейство теглят 155 лв. от спестяванията си, за да допълнят месечния бюджет. Година по-късно, когато инфлацията тръгна нагоре, сумата се увеличава на 198 лв. Към днешна дата ситуацията се влошава.
„Размерът на работната заплата не може да компенсира увеличението на цените и ускорената инфлация, която наблюдаваме през последните месеци”, обясни Виолета Иванова от КНСБ.
От Евростат отчитат спад на спестените пари във всички страни в еврозоната, но от КНСБ смятат, че у нас процентът е по-висок.
„За да се покрие инфлацията и да останат спестявания в домакинските бюджети, то трябва минимум 20% да имаме ръст на средната работна заплата”, смята Иванова.
Спад с 50% има и на новооткритите депозити в банките, спрямо миналата година, съобщават финансови експерти.
Съветът е, ако все пак успеем да заделим средства, то да помислим и за инвестиция. Вариантите са от стандартната инвестиция в имоти до най-модерните като например криптовалути.