Българите работят най-много в Европа, но получават най-малко

0
Работим извънредно най-много, но трудът не се заплаща като извънреден
Работим извънредно най-много, но трудът не се заплаща като извънреден Снимка: БГНЕС

Българите работят извънредно най-много в Европа, но по думите на Димитър Манолов той не се заплаща като извънреден, за разлика от нормалните демократични страни.

За 2018 г. в Европейския съюз над 30% от работещите са имали нередовен работен график. Близо 40% са работели различен брой часове в дните от седмицата /срещу 32% за 2010 г./, 33% са били с т.нар. „плаващо“ начало и край на работния ден, 32% са работели различен брой часове всяка седмица (срещу 26% за 2010 г.).

Тази статистика представиха от КТ “Подкрепа” по-рано днес на международна конференция на тема "Синдикални политики за устойчива заетост, достоен труд и преодоляване на нарастващата несигурност на работното място”.

В процес на събиране е подписка на синдикалните организаци и федерации на Европейската федерация на индустриалните работници за ограничаване на сумираното изчисляване на работното време, обяви президентът на КТ “ПодкрепаДимитър Манолов.

„Сумираното изчисляване на работното време се разпростира в дейности, в които няма място, и полагането на извънреден труд е в огромни количества“, каза още той.

Манолов подчерта, че според данни от европейската статистика България е една от страните, в които се полага най-много труд. Голяма част от него обаче бил извънреден. Заради изчисляването на сумираното работно време той се заплащал както обикновения, а не като извънреден.

“През последните години усилията на българското правителство са насочени към финансова стабилност, нови инвестиции и увеличаване на доходи, които са основни предпоставки за достен труд и устойчива заетост”, обясни пък социалният министър Бисер Петков.

Той подчерта, че основните предизвикателства пред хората са свързани с демографските промени, нарастващото влияние на цифровите технологии, промяната на моделите на производство и промяна на трудовите взаимоотношения. А засилващите се дигитализации и трансформации поставяли нови изисквания към профила на работната сила.

„По данни на Националната статистика безработицата намалява до рекордно ниски нива - 4.2%, а устойчивият ръст на средната работна заплата достигна до 10% годишно“, каза още Петков.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Януари 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари