БАБХ установи 23 положителни проби за Африканска чума

3
Положителни случаи са констатирани в областите Ямбол, Хасково, Велико Търново, Габрово, София област, Пазарджик, Стара Загора и Монтана
Положителни случаи са констатирани в областите Ямбол, Хасково, Велико Търново, Габрово, София област, Пазарджик, Стара Загора и Монтана

Положителни случаи са констатирани в областите Ямбол, Хасково, Велико Търново, Габрово, София област, Пазарджик, Стара Загора и Монтана

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) установи 23 положителни за Африканска чума по свинете (АЧС) проби при диви свине от началото на сезона за групов лов на дива свиня през 2020 година (от 03.10.2020 до 01.11.2020 година).

За същото време в системата на БАБХ за контрол и изследване - Модул „Лов” са въведени общо 3 240 проби за изпитване за вируса.

Положителни случаи са констатирани в областите: Ямбол – 10 случая; Хасково – 4; Велико Търново, Габрово и София област – 2; Пазарджик, Стара Загора и Монтана – по 1 случай.

Пробите за наличие на вируса на АЧС се изследват в лабораториите при Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) - НРЛ "Класическа и Африканска чума по свинете и Каприпоксвируси", ИРЛ Стара Загора и ИРЛ Велико Търново.

Освен за АЧС, месото от дивите свине задължително се изследва за Трихинелоза. От началото на ловния сезон са констатирани 21 положителни проби от въведените 1 747. 35 проби са негодни за изследване, за което подателите им са уведомени чрез Модула.

БАБХ създаде и въведе в експлоатация Модул „Лов“ в работата на всички лаборатории, извършващи изпитвания за наличието на АЧС. Данните за пробите се въвеждат от ловците в Модул „Лов“ в електронен формат през мобилно устройство, вместо на хартия.

Всяка проба е обозначена с баркод, чрез който тя се идентифицира при постъпване в лабораторията. След изпитването резултатът се въвежда отново в електронната система, като по този начин подателят може веднага да получи информация за него, чрез своето мобилно устройство. Резултатът може да бъде проверен също и на сайта на Агенцията по храните.

Допълнително бе създадена възможност при недостатъчно количество материал за изпитване или негодна проба лабораторията да отрази това в Модула и подалият пробата да получи автоматично съобщение за това.

Модул „Лов” е създаден, за да подпомогне и облекчи работата при вземането, изпращането и изпитването на проби от диви свине за заболяванията Трихинелоза и Африканска чума по свинете. Използването на приложението предотвратява и често допускани грешки, дължащи се на неправилно или неточно попълнена на хартия информация. С въвеждането на Модула се улеснява и ускорява процесът на предаване и обработване на пробата, както и на получаване обратно на резултатите от изследванията.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари