Асен Василев отговори писмено на въпрос за финансирането на Северозапада

1
Въпросът е зададен от Теодора Трифонова - народен представител от ПГ на ГЕРБ-СДС
Въпросът е зададен от Теодора Трифонова - народен представител от ПГ на ГЕРБ-СДС Снимка: БГНЕС

Министърът на финансите Асен Василев отговори писмено на въпрос на Теодора Трифонова - народен представител от ПГ на ГЕРБ-СДС, относно целенасочена финансова подкрепа за Северозападния район.

Ето пълният текст на отговора на министър Василев:

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ТРИФОНОВА,

Във връзка с Ваше запитване относно целенасочената финансова подкрепа за Северозападния район, на първо място искам да подчертая, че Споразумението за партньорство на Република България за периода 2021-2027 г. беше официално одобрено от Европейската комисия с Решение за изпълнение от 06.07.2022 г.

Със Споразумението за партньорство, страната ни се ангажира да разпредели 50% от общото европейско финансиране (без средствата за техническа помощ и Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица) за всички по-слабо развити региони на страната по ЕФРР, ЕСФ + и КФ за трите региона в Северна България – Северозападен, Северен-централен и Североизточен райони за планиране. В тази рамка индикативното разпределение трябва да бъде най-малко 4 157 млн. евро, а съответният интензитет на помощта ще бъде средно 1 727 евро на глава от населението в тези региони. Обръщам внимание, че понастоящем данните за изпълнението на оперативните програми 2014-2020 г. показват, че в тези региони са инвестирани/разпределени едва 27% от договорените средства от Структурните и Кохезионния фондове на ЕС, което определя среден интензитет на подкрепата от 683 евро на глава от населението в трите района за планиране.

Мониторинг и отчитане на изпълнението на този ангажимент ще бъдат осигурени чрез Единната информационна система за управление (вкл. публичния ѝ модул) и Комитета за наблюдение на Споразумението за партньорство. Ще се осигури продължаване и разширяване на бонусната система с приоритизиране на северните региони, където е уместно, в поканите за набиране на проектни предложения на етап реално изпълнение на програмите.

Въз основа на натрупания опит от програмен период 2014-2020 г., системата ще бъде оптимизирана и рационализирана, вкл. в светлината на по-строги и точни условия за бонуси в процедурата за подбор на проекти. Мерките за административен капацитет за бенефициентите ще дадат приоритет на по-слабо развитите региони в Северна България. Целта е да се засили капацитетът на регионалните и местни заинтересовани страни за планиране, сътрудничество и активно участие в изпълнението на програмите.

Напомням, че с писмен отговор на Ваш сходен въпрос от м. февруари тази година беше представена по-детайлна информация за директните инвестиции в Северозападния район през програмен период 2021.2027 г. Мерки за преодоляване на регионалните различия в страната са планирани основно в Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Предвижда се интервенциите да се осъществяват в две направления: (1) градско развитие на територията на 10 общини на големи градове от първо и второ йерархично ниво съгласно Актуализацията на Националната концепция за пространствено развитие 2013-2025 г.; (2) териториално развитие на шестте региони за планиране в страната (NUTS 2 региони) съобразно спецификата на всеки един от регионите, описана в съответните териториални стратегии.

Инвестициите за градско развитие обхващат 10 градски общини в България, основни центрове на растеж: Видин, Плевен, Русе, Велико Търново, Варна, Бургас, Стара Загора, Пловдив, Столична община и Благоевград. Тези общини образуват общо 4 градски клъстера, разпределени по региони за планиране от ниво 2. В Северозападен район се предвижда клъстър „Видин – Плевен“, с планирано финансиране от ЕФРР в размер на 93,5 млн. евро. Териториалното развитие на регионално равнище ще се подкрепя със средства от ПРР, с принос от всички други програми, включително от Стратегическия план по Общата селскостопанска политика и Европейския фонд за морско дело и рибарство.

В рамките на предвидения подход инвестициите за интегрирано териториално развитие на регионите от ниво 2 в България в периода 2021-2027 г. ще бъдат подпомагани чрез прилагане на концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) с комбинирано финансиране от различни източници. Планираните средства за Северозападния район са в размер на 213 млн. евро, с което СЗР получава най-голям дял (20.16%) от бюджета на този приоритет на ПРР.

Останалите програми за периода 2021-2027 г. също ще имат своите интервенции в СЗР, като регионалните измерения на съответните секторни политики ще се планират на ниво процедури за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ и/или финансови инструменти, вземайки под внимание и планираната бонусна система.

ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ПО ЕВРОФОНДОВЕТЕ И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ:

АСЕН ВАСИЛЕВ

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари