Асен Василев: Минималната заплата няма да бъде повишавана още веднъж тази година
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 5
Абсолютно неразумно е в рамките на една година два пъти да се сменя основен параметър - това няма как да осигури предвидима среда за бизнеса, обясни финансовият министър
Като цяло се радваме, че голяма част от мерките бяха подкрепени от работодателите и синдикатите, каза вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Министър Василев заяви, че е било обсъдено и предложението за индексация на пенсиите, което да влезе в сила от 1 юли и съответно - 1 октомври, предава БТА.
Основният пакет от мерки е насочен към източниците на инфлацията: по линия на вносните горива - газ, петрол, както и по линия на хранителните продукти, където инфлацията идва директно от цената на зърното на международните пазари, която от януари досега се вдигна над три пъти. С този пакет антикризисни мерки очакваме няколко основни ефекта - да се овладее отчасти ефектът на повишените цени на горивата, а, от друга страна, семействата и най-уязвимите групи да имат повече разполагаем доход, за да посрещнат по-високите сметки, които към момента имаме, каза Василев.
КНСБ няма еднозначно мнение по пакета с мерки, заяви Любослав Костов, икономически експерт от КНСБ. Той посочи, че част от мерките подкрепят, към други са по-резервирани. Според нас няма мерки за подкрепа на домакинствата от гледна точка на техните доходи и компенсиране на загубата на покупателна способност, каза Костов.
Като положителни той определи мерките за облекченията за млади семейства, предвиждащи намаляване на данъчната основа за първо и второ дете. Синдикалистът настоя за ръст на доходите за хората в бюджетната сфера и за увеличаване на минималната работна заплата още веднъж от 1 юли на 760 лв.
От КНСБ заявиха, че не очакват ефект от диференциране на ставката на ДДС на хляба и предложиха спад на общата ставка ДДС от 20 на 15 процента, както и по-широка обществена дискусия по темата.
Като цяло този пакет би трябвало да бъде приветстван като посока. Ние не сме против почти милиард и половина българското правителство да похарчи в подкрепа на адекватността на пенсиите, заяви Асия Гонева, от КНСБ. Тя отбеляза, че нямат „еднозначна“ подкрепа към целия пакет от антикризисни мерки на правителството.
Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев посочи, че те смятат, че има два проблема. Единият е инфлацията, която в страната ни е приблизително два пъти по-висока от средноевропейската, средно 40 процента ръст на цени на производител, каза Велев. Той отчете, че това е единият проблем, който за момента не е достатъчно адресиран и, според това дали ще бъде адресиран в следващите дни, от АИКБ ще подкрепят или няма да подкрепят мерките.
Днес ние нямаме яснота за май - юни и нямаме никаква яснота за 1 юли, коментира компенсациите за цените на електроенергията за бизнеса председателят на АИКБ. По думите му високата инфлация, освен че обезценява текущите доходи, обезценява и спестяванията на хората и способността на предприятията да правят инвестиции. Това е възможността - ръст на икономиката за увеличаване доходите на хората, коментира Велев. От АИКБ не подкрепят увеличаването на 20 процента на ДДС за туризма, пивоварите и винопроизводството. Не смятаме, че правилно са адресирани мерките за подкрепа на скъпите горива на гражданите. Подкрепят се всички, а би следвало да се подкрепят тези, които не могат да си го позволят – с по-ниски доходи. Ние оставаме в очакване на решението за компенсиране цените на електроенергията от 1 юли, каза Велев и добави, че това ще съвпадне с решението на КЕВР за новия регулаторен период.
Финансовият министър Асен Василев отговори категорично, че минималната работна заплата няма да бъде повишавана още веднъж тази година. "Абсолютно неразумно е в рамките на една година два пъти да се сменя основен параметър - това няма как да осигури предвидима среда за бизнеса", каза Василев. Той коментира, че мерките не са проинфлационни, тъй като не увеличават бюджетния дефицит на страната.
Докладвай този коментар за нередност
×Истината: Че то като се обложи минималната заплата с данъци и осигуровки, остава едно нищо. Управляващите в последните 2-3 десетилетия такава "хуманност" показаха и към българските пенсионери, че и сега ги прецакват с мижави пенсии, дето едва стигат за хляб и лекарства. Дори Б.Борисов в началота на 12 годишното си управление цели 4 - четири години не повиши пенсиите и с 1 стотинка. Има и доста хора, вече пенсионери, които са плащали между 5 и 20% т.н. ергенски данък върху бруто заплатите си. Тях дали, кога и как ще ги компенсират ли по някакъв начин? Те са по-важни от всякакви други чужденци, защото са давали голяма част от доходите си, за да има за българските деца. .
Докладвай този коментар за нередност
×Вечния: Няма да я увеличава, защото иска да ни промени, чрез геноцид спрямо собствения си народ, вероятно.
Докладвай този коментар за нередност
×тоди: Ами спри тогава инфлацията, годподин-министър!
Докладвай този коментар за нередност
×Krakra: В никакъв случай да не се увеличава . Тъкмо чистата минимална се изравни с минималната пенсия, трябва да сме равни. Какви са тия глезотии да си плащат сметките, децата да си хранят, на почивки да ходят. Само кисело мляко и хляб, за да са послушни
Докладвай този коментар за нередност
×Калитко: Па вземеш да я намалиш, ще е най-разумно, че в евра ще е много голяма.