Арман Бабикян: Доган използва етническата карта като "ядрен бутон"
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
Предизборни маневри: Доган, Пеевски и ГЕРБ в битка за гласове
Политическото напрежение в България се изостря в навечерието на предстоящите избори. Почетният председател на Движението за права и свободи (ДПС) Ахмед Доган и лидерът на "Алианс за права и свободи" (АПС) Делян Пеевски влязоха в задочен словесен двубой, който привлече вниманието на обществеността и анализаторите.
По време на представянето на водачите на листите на АПС, Доган заяви пред симпатизанти на партията, че "голямата цел е да елиминира ДПС от политическата сцена на България и да атакуват единството на нашата общност". Тези думи бяха интерпретирани от наблюдатели като опит за мобилизация на етническия вот.
В отговор, Делян Пеевски направи изявление, в което твърди, че е "прерязал пъпната връв на ДПС с Москва". Това изказване предизвика дискусии относно предишните бизнес връзки на Пеевски и проекти, свързани с руски интереси.
Арман Бабикян, известен пиар експерт и бивш народен представител, коментира ситуацията пред Българското национално радио (БНР). Според него, Доган използва "етническата карта като ядрен бутон" в момент, който изглежда критичен за партията му. Бабикян подчерта, че това е спекулативен ход, тъй като "при подобна реплика би трябвало да става дума за държава, а не за човек".
Експертът изрази мнение, че марката ДПС без Доган би имала същата стойност, колкото Съюзът на демократичните сили (СДС) без Иван Костов - "Ще се превърне в брошка за нечий ревер. А реверът на Пеевски е обширен, могат да се купят много значки", добави той.
Бабикян също коментира стратегията на партия ГЕРБ да издига успешни кметове за водачи на листите си. Според него, това е признак за криза в партията, която Бойко Борисов осъзнава. "Това е знак, че ГЕРБ също е в криза и Бойко Борисов я съзнава тази криза, което ще рече, че острата нужда от гласове е анализирана", обясни експертът.
Той подчерта, че този ход може да бъде интерпретиран като опит за създаване на консенсус и подготовка за формиране на бъдещо правителство. "Няма друг ход за създаване на правителство в бъдеще. Ако някой търси знак в това, нека това да го разчете", допълни Бабикян.
По отношение на борбата с купуването на гласове, експертът беше категоричен, че ако Министерството на вътрешните работи (МВР) наистина иска да се справи с този проблем, трябваше да започне работа по въпроса поне месец по-рано.
Тези политически маневри и изявления показват нарастващото напрежение в предизборната кампания и подчертават важността на предстоящия вот за бъдещето на българската политическа сцена. Остава да се види как избирателите ще реагират на тези развития и какво ще бъде отражението им върху крайния резултат от изборите.
Докладвай този коментар за нередност
×Читател: Доган си има "бутон" и ще го натисне когато реши.Хитър арменски ход,с намигване към мразеният от 98% българи,Д.П. БАБИкян,толкова ли я закъса,че толерираш субекта,който иска да открадне ДПС,движение създадено от Ахм. Доган,преди близо 34-ри години.На 27-ми октомври, имайки предвид основните поддръжници на етническата партия,мисля,че мнозинството от тях,няма да се поблазнят на пълните бели пликове които ще раздават от "Новото Начало" и ще застанат пред урните както досега, със своята си съвест.