АПИ пренасочва тежкия трафик от прохода "Петрохан" преди зимния сезон
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Забраната влиза в сила от 16 октомври
От 16 октомври 2024 година се преустановява движението на тежкотоварни автомобили през прохода "Петрохан". Това решение идва след четири месеца на интензивен трафик, който беше пренасочен през прохода заради строителните дейности по високоскоростния път между Ботевград и Видин.
Предистория и реакции на местното население
Временната организация на движението през прохода "Петрохан" беше въведена на 21 юни 2024 година. Това решение на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) предизвика силно недоволство сред жителите на селата Бързия и град Берковица. Местното население нееднократно организира протести срещу преминаването на тежкотоварни превозни средства, тъй като това води до влошаване на състоянието на пътната настилка и причинява щети на сградите в населените места.
Причини за промяната
Решението за прекратяване на тежкотоварния трафик през прохода "Петрохан" е свързано с предстоящия зимен сезон и очакваното влошаване на метеорологичните условия. Този ход цели да осигури безопасността на водачите и да предотврати потенциални инциденти, които биха могли да възникнат при неблагоприятни зимни условия в планинския проход.
Нов маршрут за тежкотоварните превозни средства
От 16 октомври 2024 година превозните средства с тегло над 3,5 тона ще трябва да използват алтернативен маршрут. Новият път преминава през следните населени места: село Крапчене, град Криводол, село Борован, град Бяла Слатина, град Кнежа, село Долни Дъбник, град Червен бряг, град Луковит и село Златна Панега, откъдето се осъществява връзка с автомагистрала "Хемус". Същият маршрут се използва и в обратна посока.
Тази промяна в организацията на движението се очаква да облекчи значително трафика през прохода "Петрохан" и да намали натоварването върху пътната инфраструктура в района. Въпреки това, водачите на тежкотоварни превозни средства трябва да се съобразят с по-дългото време за пътуване по новия маршрут.