Акули край бреговете на Бразилия дали положителна проба за кокаин
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Новото изследване разкрива тревожни нива на замърсяване с наркотици в океана
Екип от изследователи от фондация "Освалдо Круз" в Бразилия проведе детайлно проучване, което разкри наличието на кокаин в 13 акули от вида бразилска остра муцуна. Тези акули, закупени от малки риболовни кораби, прекарват целия си живот в крайбрежните води, където са най-засегнати от замърсяването. Чрез течна хроматография с тандемна масспектрометрия, учените изследваха мускулната и чернодробната тъкан на акулите, за да открият следи от кокаин и бензоилекгонин – основният метаболит на наркотика.
Резултатите от изследването
Всички изследвани акули са показали положителен резултат за кокаин, като концентрацията на веществото е до 100 пъти по-висока от тази, регистрирана при други морски обитатели. Това е първото проучване, което установява наличие на кокаин в свободно живеещи акули, показвайки че веществото е по-разпространено в мускулната тъкан, отколкото в черния дроб.
Sharks in waters off the coast of Brazil have tested positive for cocaine, scientists say
— Sky News (@SkyNews) July 22, 2024
Full story 🔗
https://t.co/URNDOnRFwo
Въздействие върху морската екосистема
Въпреки че точният ефект на кокаина върху поведението и здравето на акулите все още не е напълно изяснен, учените предполагат, че наркотикът може да има сериозни последствия. Кокаинът е известен с това, че засяга мозъка и може да предизвика хиперактивност и неадекватно поведение при животни. Изследователите се опасяват, че веществото може да наруши зрението и ловните способности на акулите, което би могло да намали тяхната продължителност на живота.