Академик Петрунов: Третата доза ваксина ще бъде необходима

0
"Няма никаква връзка между грипната и коронавирусната епидемия и затова задължително да си поставим противогрипна ваксина, както досега", обясни още акад. Петрунов
"Няма никаква връзка между грипната и коронавирусната епидемия и затова задължително да си поставим противогрипна ваксина, както досега", обясни още акад. Петрунов Снимка: БНТ

"Няма никакво съмнение, че третата доза ваксина ще бъде необходима, но без да се бърза. 8-10 месеца след преболедуване или ваксиниране, спокойно може да се направи бустерна доза"

Това коментира в "Денят започва" по БНТ акад. Богдан Петрунов, имунолог и алерголог.

"Няма официална промяна в характеристиките на ваксините, но се очаква да бъде променено и се очаква да бъде възможно поставянето на трета доза с друг вид ваксина", обясни той.

"Очевидно, не се спазват мерките, които да доведат до ограничаването на делта варианта. Ваксинацията не е масова, според мен е отчайващо слаба, ние сме на последно място в Европа", подчерта акад. Петрунов.

Той обясни, че сред заразените започват да преобладават все повече по-млади хора и дори пеленачета се разболяват. По думите му, тревожното е, че делта вариантът се прекарва и безсимптомно, а дори при по-леки симптоми хората не се обръщат към лекар и по този начин разпространяването на заразата продължава.

"Миналата година с първите варианти на COVID-19 имаше смущения във вкуса, в обонянието, сега не се забелязва това нещо", допълни още акад. Петрунов.

"Много бързо се развива инфекцията при делта варианта и ние го виждаме - увеличава се броят на заразените, на болните в болнични заведения и на смъртните случаи."

Той коментира и т.нар. вариант ковид ню в Колумбия - още нищо не се знае за него, тепърва се изучава, няма достатъчно данни, те само са доказани, но е трудно да се каже каква тежест на заболяването причиняват.

"Ефектът на съществуващите сега ваксини по отношение на съществуващите варианти е много добър - не по-малко от 70% до 90% успеваемост и ефективност на ваксините. Ваксината предпазва да не се разболеем или да прекараме по-леко болестта", обясни той.

"10 - 12% е имунитетът след преболедуване. Имунинитетът, който създават ваксините е по-специфичен, антителата след ваксинация са много по-ефективни, много по-качествени", каза акад. Петрунов.

"Няма никаква връзка между грипната и коронавирусната епидемия и затова задължително да си поставим противогрипна ваксина, както досега", обясни още акад. Петрунов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари