АИКБ оспорва в съда новата минимална работна заплата

0
Работодателите искат отмяна на постановлението за минималната заплата
Работодателите искат отмяна на постановлението за минималната заплата Снимка: Асоциация на индустриалния капитал в България

Работодателите искат отмяна на постановлението за минималната заплата

Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) предприе правни действия срещу определянето на новата минимална работна заплата, като внесе жалба във Върховния административен съд. Организацията иска отмяна на Постановление номер 359 на Министерския съвет, според което от 1 януари 2025 година минималното възнаграждение в България ще бъде 1077 лева.

Нарушения на международни норми

В жалбата си АИКБ посочва, че постановлението противоречи на Конвенция 131 на Международната организация на труда, която е ратифицирана от България през 2018 година. Според конвенцията, определянето на минималните възнаграждения трябва да отчита както нуждите на работниците и техните семейства, така и икономическите фактори и производителността на труда.

Несъответствия с европейските директиви

Работодателската организация подчертава също несъответствието с Директива (ЕС) 2022/2041, която изисква въвеждането на критерии за оценка на покупателната способност и разпределението на доходите. Настоящият подход, базиран на формула за средната брутна работна заплата, сравнява несъпоставими величини - основна минимална със средна брутна заплата.

Заплахи за икономиката

АИКБ изразява притеснения, че механичното определяне на минималната работна заплата може да има негативни последици за бизнеса, особено в секторите с ниска добавена стойност. Според организацията, това повишение би могло да доведе до съкращаване на работни места и намаляване на инвестициите, като най-засегнати ще са малките и средните предприятия.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    8
    до 7
    Германия само я дадох за пример. Работодателят ми всъщност е в Нидерландия. И когато плащам за работа, не се стискам. Не знам за тебе, ама вече останах с някакво впечатление.
  • -3
    7
    към 5 и 6
    Ами отиди да поработиш в Германия и ще разбереш 😁 А тука викаш пак работодателят е виновен, че не му седи на главата на бачкатора! От комунизма още е останало това - да се скатаем и да откраднем от работа каквото можем! Гледам и двамата много го разбирате мениджмънта и бизнеса, чак се чудя колко получават вашите работници?!?
  • 2
    6
    към 5 (до 4)
    Да ти подскажа! Работникът ти сам ли си избира, какво ще прави в работно време или ти му възлагаш работа?
  • 8
    5
    до 4
    И защо мислиш работникът ти изкарва 1200 на месец, а като отиде в Германия изведнъж почва да изкарва по 8000 - 10000? Много го бият с камшика там ли, що ли?
  • -7
    4
    нда
    Значи работникът ми ще изкарва 1200 лева на месец, а аз трябва да му давам 2000 заплата и още 400лв осигуровки към нея, без да броим другите ми разходи към него! И как ще стане тоя номер?!? Мога да ви обясня как, ама изобщо няма да сте доволни!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари