А бе, г’осин Кмете, тия шахти кой ги направи?
- Редактор: Кристина Маринова
- Коментари: 5
Екипът на Dunavmost.bg
представя на вниманието на своите читатели публикация на Бойко Никифоров и Гражданско движение "Бъдеще за Русе". Въпросът, който е залегнал в нея е сериозен и много наболял за една част от русенци, които живеят в близост до чисто новичкия, ремонтиран булевард "Тутракан".
Липса на професионализъм в изготвянето на проекта, зле похарчени пари за реализацията, безподобно недоразумение, никакъв контрол и явно туткане в опитите да бъде разрешен проблема на част от русенци.
Това е грозната равносметка. А сега накъде?
"Бездействието на кметската управа доведе до нови главоболия на русенци от реализираните с европейски пари инфраструктурни проекти.
Този път пострадаха живущите в шест блокчета до реконструирания бул. „Тутракан“. За реализирането на съмнителния проект без отчуждаване бе отнет двора на блокчетата и бе издигната подпорна стена за да подпре остатъка от него.
Китната алея, която минаваше между блоковете бе заменена с настилка от трошен камък, донесен от боклука на стара кариера в близкото село Тетово.
Пълен с кал и неподходящ за строене на каквото и да е било, след първият дъжд, той буквално потъна и около новоизградените шахти на канализацията зейнаха огромни дупки. Мазите на блоковете се напълниха с вода, а самият булевард заприлича на море, причина за което се оказа отсъствието на водосточни шахти в продължение на стотици метри от него.
На сигнала на гражданите за напълнените им с вода мази, причина за което е калпавото строителство на мястото бързо са отишли не една, а четири водоноски, но не да изпомпват водата, а да измият резила – една педя кал, изтекла от насипаните камъни върху току-завършения с европейски пари булевард.
Още през 2014 година, когато започва строежа, жителите на блоковете сигнализират кмета Пламен Стоилов.
Кметството не предприема нищо, а на последвалите след строежа жалби с искания да им възстановят пътя който общината е унищожила при строежа, кмета отговаря, че не може да се направи пътна настилка, защото новите шахти стърчали и пречели на технологията.
Абе г’осин Кмете, тия шахти кой ги направи, не са ли тези на които им даде да правят реконструкцията?
Ако строителството е калпаво, ти лукова глава ли си, че не поискаш да си поправят стореното в гаранционния срок или имаш някакви други уговорки с тях.
Нека припомним, че от „Бъдеще за Русе“ изпратихме точно от тези камъни на президента на Европейската комисия г-н Юнкер.
Проверка показа, че камъните са напуснали България в обща пратка, но са „прихванати“ по пътя към Брюксел от верни на крадците на еврофондове престъпници.
Изоставянето на проблемите на хората, след като общинските кръгове са прибрали парите от проектите е утвърдена практика в Русе.
Същият проблем е налице и при реализирания в момента проект“Пробив Кауфланд“, където вече трети жилищен блок започна „да се намества“, но кмета отказва да назначи комисия за оценка на ситуацията."
Русе усети първите ефекти от Шенген
Русе усети първите ефекти от Шенген
Как разходите за заплати в МВР и МО скочиха с над 100% за...
Данъчна „мистерия“ около Петьо Еврото
53-годишният Венцислав Николов спаси кръста в Русе