7 забележителни чудеса, за които дори не сте чували
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 0
Всички сме чували за Колизеумът, Великата китайска стена или Тадж Махал. Съществуват обаче и други впечатляващи древни постройки, които дори и най-изтъкнатите пътешественици не са чували досега.
Предлагаме ви резултатите от изследване на списание Quora, което е помолило своите читатели да определят по-малко известните архитектурни забележителности по света, пише Obekti.bg.
Крепостта Деравар в Пакистан.
Крепостта е с поразителни пропорции. 40-те впечатляващи бастиона на Деравар се издигат в пустинята и образуват квадратна формация. Това е величествена структура в средата на пустинята. Много хора нямат представа за съществуването на крепостта, включително живеещи в Пакистан (на заглавната снимка на статията).
Голямата джамия в Джене
Голямата джамия в Джене е най-голямата сграда от кирпич в света, смятана от много архитекти за най-голямото постижение на Судано-сахелския архитектурен стил, макар и с определено ислямско влияние. Джамията се намира в град Джене, Мали, в алувиалната равнина на река Бани. Първата джамия на това място е построена през 13 век, но сегашната сграда датира от 1907 г. Освен център на религиозната общност на Джене, джамията е и една от най-известните забележителности на Африка. Заедно с целия град, тя е обявена през 1988 г. от ЮНЕСКО за част от Световното културно и природно наследство. Снимка: trevor kittelty / Shutterstock
Guliver / iStock
Чанд Баори в Индия
Чанд Баори се намира в селцето Абанери (Аbhaneri) в източната част на Раджастан, Индия и е една от най-пренебрегваните забележителности в страната. Това е един от най-старите стъпаловидни кладенци в щата и се счита за най-големия както в Индия, така и в целия свят. Снимка: javarman / Shutterstock
Muslianshah Masrie / Shutterstock.com
Парламентът в Румъния
Снимка: pavel dudek / Shutterstock
Една от най-популярните забележителности в Букурещ, построена още по време на комунистическия режим в Румъния. Смята се за най-голямата и най-скъпа административна сграда в света. Това неокласическо чудо има 12 етажа (с осем допълнителни, които са подземни) и 3100 стаи. Обща площ 330 000 кв. метра площ.
Guliver / iStock
Guliver / iStock
Стари мост в Босна и Херцеговина
Изграден е през 1557–1566 г. от османският архитект от християнски произход Синан (наричан още Коджа Мимар Синан ага), а според някои легенди – от Мимар Хайредин. Дълъг е 30 м и се издига на 20 м над Неретва в най-високата си точка. По това време Старият мост е най-големият с такава арка в света. Охранявал се от 2 кули: кулата Хелебия и кулата Тара, наричани още „Пазителите на моста“ или „мостари“.
Стари мост от 2005 г. е част от списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство.
Снимка: Leonid Andronov / Shutterstock
Джамията Шейх Лотфола в Иран
Представлява архитектурен шедьовър на иранската архитектура. Джамията се намира в град Исфахан и е построена между 1603 и 1619 години по време на управлението на Шах Аббас I. Наречена е на името на свекърa на владетеля, Шейх Лотфола. Джамията е нетипична, тъй като не се състои от минарета. Тук няма да откриете и вътрешен двор. Вероятната причина за това се крие във намерението джамията да не бъде предназначена за обществено ползване. Тя е трябвало да служи само на съпругите на шейха. Куполът на джамията представлява вълнуваща гледка - той променя цветовете си в течение на деня - става от кремав до розов. Снимка: Alexander Mazurkevich / Shutterstock
Kумбалгарх – великата стена на Индия
След Великата китайска страна, Kумбалгарх е втората най-дълга непрекъсната стена на планетата. Тя е част от крепостта Kумбалгарх , чието име всъщност носи. Учудващо е, но стената е малко известна извън региона, в който се намира.
Кумбхалгар е разположена в щата Раджастан, в западната част на Индия и се простира в продължение на 36 километра. Строежът на масивната стена започва през 1443 година и отнема почти цял век, за да се завърши. През 19-ти век стената е разширена.
Guliver / iStock
Първоначално Кумбхалгар е използвана за укрепление, а сега е превърната в музей. Стената се издига на над 1000 метра над морското равнище върху много висок хълм. Kумбалгарх има общо седем портала. Въпреки че в някои точки стената изглежда тънка, на места ширината ѝ достига пет метра.
В крепостта се помещават над 360 храма – 60 от тях за построени за индусите, а останала част за последователите на джайнизма – религия, основана в Индия и считана за предшественик на будизма.
Guliver / iStock
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Киев: Руските сили са екзекутирали петима украински...