6 наистина необясними находки
- Редактор: Кристиян Великов
- Коментари: 0
Някои неща са наистина необясними.
В историята на човечеството все още има загадки, които учените не са разгадали и до ден днешен...
1. Гигантските каменни топки в Коста Рика
Археологията ни е изправяла пред всякакви загадки. Една от най-големите обаче се намира в южната част на Коста Рика, където по земята са разпръснати стотици гладки каменни сфери, сякаш излезли от детска кутия с колекция от топчета.
Тези в Коста Рика обаче са доста големи и едва ли стават за игра. Най-едрите от тях са с диаметър до 2 метра и тежат по 16 тона. Едни от тях лежат върху земята, а други са частично вкопани в нея. Кълбата са увековечени в култовата сцена на филма “Похитителите на изчезналия кивот”, където макет на една от тях в естествени размери едва не смазва Индиана Джоунс.
2. Багдадската батерия
През 1936 година, при изследването на руините на 2000-годишно селищо до Багдад, работници откриват странна малка ваза. 15-сантиметровия съд от светло-жълта глина е датиран около началото на новата ера. Той съдържа цилиндрично парче мед, дълго 12,5 сантиметра и с диаметър на основата 4 сантиметра.
Ръба на медния цилиндър е споен с оловно-калаена сплав с отношение 60 към 40, подобна на съвременните. Дъното на цилиндъра е запушено с нагънат навътре меден диск и е застопорен с бетон или асфалт. Друг изолационен слой от асфалт запушва горния отвор и държи на мястото му железен прът, пъхнат в центъра на цилиндъра. По пръта имало следи от действието на киселина.
3. Ръкописът на Войнич
Ръкописът на Войнич, известен като „най-загадъчния средновековен ръкопис“, съдържа описание на флората и фауната и е писан на един от езиците на ацтеките.
Дълго време ръкописът е съхраняван в европейски библиотеки, без да привлича вниманието на изследователите, докато в началото на ХХ век не бил купен от полския антиквар Михаил-Уилфрид Войнич. Книгата във вид на илюстрован кодекс се състои от 240 страници на неизвестен език и е с неизвестна писменост.
4. Златните фигури на инките
Първоначално те били смятани за "брошки". Чудесни зооморфни модели, направени от древните майстори като имитация на птици, насекоми и влечуги. Кои птици и насекоми, обаче имат на опашките си, например, вертикални стабилизатори? В очите на непредубедени изследователи тези златни моделчета изглеждат по различен начин - умалени реплики на самолети и други превозни средства. Авиомоделисти успяват да създадат функциониращи копия, които летят безпогрешно и дори създават по-малко съпротивление в аеродинамичните тунели от съвременните модели на самолети, както и могат да изпълняват още по-сложни фигури и маневри във въздуха.
Според специалистите златните бижута са изработени между VІ и ІХ век. Възможно ли е те наистина да са копия на летящите машини на боговете на инките, които са кацали и излитали от "пистите" върху платото Наска и други подобни места по американския континент?
5. Генетичният диск
Загадъчният артефакт е открит в Колумбия и представлява диск с диаметър 27 сантиметра, изработен от лидийски камък. На него са изобразени някои жизнени процеси, които могат да се наблюдават единствено с микроскоп.
В лявата част е показано зараждането на мъжките полови клетки, на обратната страна е изписан човешки зародиш в няколко стадия на развитието си, а последното изображение е на новородено дете.
Устойчият лидит, със своята слоеста структура и изключителна здравина, прави и теоретично, и на практика невъзможно изработването на подобен предмет в древността.
6. Механизмът от Антикитира
Механизмът е антично устройство, предназначено да изобразява наблюдаемата конфигурация на Слънчевата система, да предсказва движението ѝ, слънчеви и лунни затъмнения и дори Олимпийските игри – нещо, което е установено след десетилетия научни изследвания. Своеобразният апарат се приема за най-старият и известен аналогов „компютър“.
Останките от него са намерени сред предмети, свидетелстващи за корабокрушение, случило се около 70 г. пр. Хр., в близост до о. Антикитира. Тази датировка го прави изключително важен за историята, не само на техниката и познанието, тъй като общоприето се счита, че подобни инженерни постижения датират от много по-късни времена.
Намаляват паралелките за осмокласници в Русе
Драгомир Драганов: Опасенията за пълна катастрофа на Дунав...
Обявиха новите цени на водата в Русе
Ружа Райчева: Бойко Борисов не иска да бъде премиер
Ружа Райчева: Бойко Борисов не иска да бъде премиер