50 години след първата копка магистрала "Хемус" не е завършена дори наполовина

1
Първата копка е направена от Тодор Живков през 1974 година
Първата копка е направена от Тодор Живков през 1974 година Снимка: Олег Попов / БТА / Архив

Много българи се чудят дали ще доживеят да видят магистралата завършена

На 4 октомври 2024 година се навършват 50 години от началото на строителството на автомагистрала "Хемус" - една от най-важните пътни артерии в Северна България. Кръстена на древното име на Стара планина, магистралата е проектирана да свързва София с Варна, преминавайки през сърцето на страната.

Историята на "Хемус" започва още през 1971 година, когато на Х конгрес на Българската комунистическа партия (БКП) е взето решение за изграждане на автомагистрален пръстен на България. Този амбициозен проект включва три основни магистрали: "Хемус" в Северна България, "Тракия" в Южна България и "Черно море", свързваща последните две по морското крайбрежие.

След три години на предварителни проучвания и подготовка, на 4 октомври 1974 година официално започва строителството на "Хемус". Първата копка е направена от Тодор Живков, тогавашен председател на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП, край село Яна в Софийско. Този ден бележи не само началото на "Хемус", но и на автомагистралното строителство в България като цяло.

На церемонията по започването на строежа, заместник-министърът на транспорта Стамен Стаменов подчертава значението на проекта: "Автомагистралният пръстен, чиято дължина е повече от хиляда километра, ще се състои от трите магистрали Хемус - от София до Варна, Черно море - от Варна до Бургас и Тракия – от Бургас до София."

В своето слово Тодор Живков отбелязва историческото значение на момента: "За първи път в многовековната история на България започва да се изграждат автомагистрали". Той подчертава важността на проекта за икономиката, туризма и обслужването на населението.

Строителството на "Хемус" продължава през следващите десетилетия, с постепенно удължаване на трасето. През 1983 година е завършен участъкът от Девня до село Млада гвардия, добавяйки нови 17 километра към магистралата. Строителите от варненския район на управление "Пътни строежи" се отличават не само с качествена работа, но и с икономично използване на ресурсите, реализирайки допълнителна печалба от 260 000 лева чрез икономии на горива и материали.

АМ "Хемус" (18 август 1983) Строежът на магистрала "Хемус", нейната най-трудна отсечка - от "Витиня" до "Правешки ханове" навлиза в своята последна фаза. На най-високия виадукт "Бебреш" на магистралата голяма част от монтажните работи се извършват с хеликоптер МИ-8 от специализирания отряд за авиоуслуги - строително монтажни работи с база Пловдив. Хеликоптерът с командир Запрянов дневно налива около 100 тона бетон на най-високите носещи греди на виадукта. На снимката: Моменти от работа на хеликоптера. магистралата. Пресфото-БТА, снимка: Олег Попов 83-2463-12

До 1990 година общата дължина на "Хемус" достига 50 километра, с въвеждането в експлоатация на участъка между селата Ветрино и Млада гвардия. Строителите прилагат иновативната технология на "грапавия асфалт с набита фракция", която прави пътя по-устойчив и безопасен за моторните превозни средства.

Значителен напредък е отбелязан през 1999 година, когато тогавашният министър-председател Иван Костов открива нов участък на 48-ия километър на магистралата. Този етап включва трасето от 44-ти до 49-ти километър и рехабилитиран участък до 66-ти километър между Правец и Ябланица. Особено впечатляващ е тунелът "Правешки ханове" със средна дължина 871 метра и два виадукта, като най-високият стълб на виадукта достига 93 метра.

При откриването на този участък, премиерът Иван Костов отбелязва: "Не вярвах, че ще успеем да спазим срока за предаване на обекта преди Коледа". Той подчертава способността на българските строители да работят "евтино, качествено и в срок", като сравнява разходите за строителство с тези на водещи европейски фирми.

Днес, 50 години след началото на строителството, автомагистрала "Хемус" все още не е завършена. С проектна дължина от 418 километра, тя е планирана да бъде най-дългата автомагистрала в България. Към момента са завършени и се използват 191 километра от нея, което дори не е половината дължина на аутобана. Ремонтите по виадукти, мостови съоръжение и амортизирани участъци са ежегодни. За обновяването на тунелите може да се напише цяла книга.

Много българи се чудят дали ще доживеят да видят магистралата завършена.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    9
    АлиТо
    Люляко Матеев, добре че по времето на бай Тошо магистралата мина планината с всичките тунели и виадукти, че сега демократичните строители още щяха да са на първия тунел. А, и още си чакам 5-те моста на Дунав, тунела под Шипка и магистралата до Търново, дето ни я обещаха променкаджиите. т.е. ментарджиите.
  • 2
    8
    Гамен
    Преди ден гледах филм за френската магистрала номер 10 - ремонт на мост на Лоара.За четири седмици направиха ремонта необикновено голям мост с всичките му подробности.Така е в Европа но ние изглежда не сме е в нея.
  • 6
    7
    ...
    Да отговаря Борисов!!! Той хвърля пари от джипа и след това ги прибра в джоба си!!! Ако спрат да крадат и с краката си,може и да има магистрала! Всички са за затвор!!!
  • 13
    6
    Гърни Спасовски
    До Люлин Олигофрена: 1. Тогава държавата беше заета да строи хиляди заводи, цехове и предприятия. Сега няма друга работа освен да събира пари от хората и да еврогейства по команда от посолствата. 2. Най-тежките участъци, виадукти и тунели бяха построени тогава. С ръчен труд, хеликоптери и тежки машини. Сега останаха само равните участъци, които в Китай ги правят по 1 км ма ден, а тук 4 км в година. 3. Тогава 1 км струваше 10 000 лв, а сега с включените кражби идва ма 40 000 000. 4. Ти си пълен ОЛИГОФРЕН!
  • 8
    5
    """""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
    А това дето го има, е в нескончаеми ремонти, дори построеното не могат да поддържат, интересно какво е състоянието на мостовете и другите изкуствени съоръжения. На "Струма" имаше свлачище.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари