467 лева става най-малката пенсия от 1 юли
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 7
Пенсиите ща се увеличат с 10% чрез завишено швейцарско правило
От 1 юли пенсиите да се увеличат с 10% чрез завишено швейцарско правило вместо с 6,1 на сто, както бе предвидено в бюджета. Допълнително всички пенсионери да продължат да получават и досегашния COVID бонус от 60 лв., но под ново име – антиинфлационна добавка, пише 24 часа.
Така минималната пенсия с бонуса ще се вдигне с 37 лв. и ще стане 467 лв. Средната пък ще стигне 690,30 лв.
Тази схема за актуализацията на бюджета, при която няма да има изненадан пенсионер с по-малка сума и която да компенсира и инфлацията и през юли, обсъжда правителството. Това е вариантът, който среща най-голяма подкрепа и сред четирите управляващи партии, стана ясно след заседанието на коалиционния съвет в понеделник. Само продължаването на добавката от 60 лв. ще струва още около 720 млн. лв. до края на годината. Още толкова излиза и увеличението на пенсиите с 10% с актуализацията от 1 юли. Но 416 млн. лв. от тях са предвидени и в сегашния бюджет, тъй като в него бе заложено увеличението с 6,1% по швейцарското правило.
Общо 10 варианта за вдигане на пенсиите от 1 юли пък обсъди във вторник работна група от експерти на социалното и финансовото министерство. Тя трябва да е изчистила предложенията си до края на май, за да може през юни те да се вкарат за обсъждане в Народното събрание.
Едно от тях е и вариантът за осъвременяване на пенсиите с процент, който да компенсира 100% инфлацията и нарастването на средноосигурителния доход за 2021 г. Това ще увеличи пенсиите с около 18-18,5% от 1 юли. Само това ще вдигне минималната пенсия от 370 на 439,56 лв., а ако се прибави и новата добавка от 60 лв., тя ще стане 499,56 лв. Средната с бонуса пък ще е 740,72 лв.
Социалният министър Георги Гьоков обясни, че в коалицията има разбиране за продължаване на добавката и 10% ръст от 1 юли, но той иска от 1 октомври да има още едно вдигане. То да бъде с преизчисление на пенсиите с осигурителен доход от 2021 г., предлага той.
“По съвсем груби сметки всичко това ще струва около 5 млрд. лв. повече от сегашните разходи за пенсии – това притеснява финансовото министерство. Струва си да се направи такъв разход, за да можем да възстановим справедливостта и доверието в системата. По този начин ще заличим и разликите между новите и старите пенсионери”, обясни Гьоков.
Правят се и разчети за вдигането на пенсиите от 1 октомври с актуален осигурителен доход от 2018-а, 2019-а и 2020-а.
Ако се ползва обаче осигурителен доход от 2018-а г., поне половината от пенсионерите ще останат без стотинка увеличение. Въпреки това само за месец това увеличение ще струва около 185 млн. лв., а общо от октомври до декември цената е 555 млн. лв. За цялата следваща година ще са нужни още 2,286 млрд. лв.
Независимо за коя година се вземе средният осигурителен доход, на преизчисление не подлежат пенсиите, които не са свързани с трудова дейност – социалните за старост и инвалидност, персоналните и тези за особени заслуги.
Без преизчисление ще останат и хората с пенсии за трудова дейност, за които не е сметнат индивидуален коефициент. Не е изгодно още за тези с действителен размер под минималния. Без увеличение ще са и тези пенсии, чийто размер е изчислен от по-малък осигурителен доход, но заради прилагането върху тях през годините на швейцарското правило са достигнали суми, по-високи от тези след преизчислението.
Без актуализация ще бъдат хората, ограничени от тавана на пенсиите.
От 2008 г. не е правено преизчисление с актуален среден осигурителен доход. Затова разликата в парите на хора с еднакви доходи и професии, но пенсионирани в различни години, може да стигне и до 50%.
Друг вариант е пенсиите да се вдигнат с по-висок коефициент за стаж, който да е 1,5, при 1,35 сега. Ще струва около 140 млн. на месец, или общо 840 млн. лв. до края на годината. Това ще доведе до средно увеличение със 17%.
В сегашния бюджет не е предвидено увеличение на тавана на пенсиите. Така около 34 хил. души ще останат ограничени от него до края на годината. В работната група се обсъжда той да падне или поне да се вдигне до 3400 лв. – колкото е сега максималният осигурителен доход.
В момента действителните пенсии на над 1000 души са над 3500 лв. и по този начин само те ще останат ограничени от тавана.
Докладвай този коментар за нередност
×Кой краде пенсионерите?: Да се премахне този т.нар. "таван на пенсията"! Всеки пенсионер нека да си получава реално парите! Защо Държавата ни налага такова ограничение избирателно - една категория пенсионирани хора да получават пенсия БЕЗ "таван" - цялата, а на останалите пенсионери е наложена пенсия С "таван" - ограничаване? Това несправедливо ограничение - "таван на пенсията", всъщност не е ли ДИСКРИМИНАЦИЯ към по-голямата част пенсионери? Къде и в кой джоб отива разликата на парите от пенсионерите с "таван на пенсията"?
Докладвай този коментар за нередност
×Lila: Докога на пенсионерите с таван на пенсиите ще се гледа като на незаконно забогатяли и ще ги ощетяват най нагло.
Докладвай този коментар за нередност
×Юлия : Държавните служители които цял живот им плащат всичко те пак взимат най високата пенсия.Аз съм на66 и не мога да се пенсионирам с 32 г.стаж заради 10г.когато собствениците не ни осигуряваха.иди и ги съди тогава.
Докладвай този коментар за нередност
×Мая: Така с лъжите си хората Ви хващат на калъб и по лесно глупаците дето се пишат българи-ФАШИСТИ ДОЛНИ....
Докладвай този коментар за нередност
×Мая: Да вървите на майната си,всички лъжите,и преди изборите обещавахте големи работи,и накрая чушки... Защо за инвалидите няма да се зачита,нали си плащаме осигоровките,нали ни ги удържате чрез пенцията? А тия които са платили за 5години и сасе пенсионирали какво,марули ли ще ядът бе гьоков кьорчо,бягай при просто кирчо и да те научи как се лъжи ,иначе вие крадците неможе да лъжите колективно,един по един и все разликата е голяма??? Умрял Гьоков КЪШШШШ ПЕТЛЬО?!!!