10 фрази, които умните хора никога не използват
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
Ако сте интелигентни и ерудирани, то най-вероятно сте успели да овладеете добри социални умения.
Умните хора могат да се поставят на мястото на събеседника си и в никакъв случай не биха си позволили да го обидят, пише Ezine.bg.
Въпреки че на всеки понякога се случва да каже нещо необмислено, интелигентните хора никога не използват следните фрази:
"Ти винаги..." или "Ти никога...". Подобно изказване би поставило човека в стереотип, което автоматично ще го накара да заеме отбранителна позиция. Ако нещо в него не ви харесва, то го посочете директно.
"Изглеждаш изморен". Тази констатация често бива приемана като обида от човека, към когото е отправена, дори да е истина. Най-добре е да я замените с въпроса "Как си? ", който провокира диалог.
"Изглеждаш много добре за възрастта си". Дори и така да е, не е тактично да споменавате възрастта на когото и да било. Достатъчно е и само "Изглеждаш прекрасно".
"Колко много си отслабнал/а! ". Подобни възклицания се приемат както като комплимент, но и като обида, тъй като може да означава, че намирате човека за погрознял. "Изглеждаш добре" е напълно достатъчно, ако искате да направите комплимент.
"Успех!". Хората са склонни да тълкуват това иначе позитивно пожелание грешно, най-вече заради неправилната интонация и гримаса, с което се поднася. Други пък се обиждат, че се съмнявате в способностите им и смятате, че се нуждаят от нещо повече.
"Поне аз никога не съм...". С тази фраза недвусмислено намеквате за грешка на човека срещу вас, за която е трябвало да простите доста отдавна. Тя се явява като защитна реакция срещу някое обвинение. Премислете ситуацията и спокойно признайте собствената си грешка в ситуацията.
"Твърде добър си за него/нея/тази работа". Когато някой страда заради подобни неща, тази фраза би означавала, че човекът е направил лош избор в самото начало. Много по-добре е да му покажете, че те губят, а не той.
"Всичко зависи от теб". Пълна незаинтересованост към темата, дотолкова, че дори не можете да изразите собствено мнение. Ако не искате да общувате с този човек, просто не го правете.
"Казах ти по-рано, че...". На първо място акцентирате, че човекът срещу вас не помни дълго. От друга страна натяквате за нещо, за което сте били прави, което обаче обезценява правотата ви. След като го споменавате, означава че се чувствате недооценени. Опитайте се да обясните нещата по по-позитивен начин, а не чрез натякване.
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...