1 500 българи годишно се разболяват от рак на кръвта
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
На 28 май всяка година отбелязваме Световния ден за борба с рака на кръвта
Това е общ термин за злокачествените заболявания на кръвоносната система, които са над 140 типа. Делят се на три основни групи – левкемия, лимфом и миелом, като се засягат всички възрасти.
В света, на всеки 35 секунди, се диагностицира по един пациент със злокачествено заболяване на кръвта.
У нас всяка година се установяват около 1 500 нови случая.
Данните сочат, че през последните години случаите на рак на хемопоетичната и лимфната системи са се увеличили повече от два пъти. Най-висока честота на рак на кръвта се наблюдава при възрастни хора - между 50 и 79-годишна възраст (приблизително 60%).
Същевременно се създават все повече лекарства, клетъчни терапии (като трансплантация на хемопоетични стволови клетки) и др., които променят характеристиката на хематологичните заболявания от фатални към хронични болести, като при част от тях се стига и до пълно излекуване.
Пациентите в България имат достъп до множество иновативни медикаменти, като напоследък страната ни отбелязва значителен напредък не само в лечението, но и в диагностиката на тези заболявания. Комбинацията от прилагане на различни терапевтични подходи и ранното диагностициране на хематологичните заболявания в България водят до удължаване на преживяемостта на тези пациенти.
Едно от най-важните неща, които трябва да се имат предвид за злокачествените заболявания на кръвта е, че те се проявяват с необичайни симптоми - често и напълно погрешно приемани за настинки или свързани с възрастта заболявания. Това прави навременното и правилно поставяне на диагнозата изключително трудно, което в повечето случаи влошава прогнозата за засегнатите пациенти. Затова, както и при останалите злокачествени заболявания, е важно хематологичните заболявания да бъдат диагностицирани възможно най-рано. За целта е необходимо хората да не пренебрегват профилактичните прегледи при общопрактикуващите си лекари, както и да провеждат редовно рутинните изследвания, които е препоръчително да се правят два пъти годишно.
Мая Санду печели втори мандат като президент на Молдова
Мая Санду печели втори мандат като президент на Молдова
Галин Цоков: Учителските заплати ще бъдат увеличени със 123%
Мая Санду печели втори мандат като президент на Молдова
Мая Санду печели втори мандат като президент на Молдова