Независими кандидати "отвяха" парламентарни партии
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Неочаквана изненада поднесоха на евровота независимите кандидати, някои от които спечелиха по-добри резултати от парламентарно представени партии.
Става въпрос за временно отстраненият кмет на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева и за журналиста Минчо Христов. Подкрепата, която получиха, е свидетелство, че наказателният вот срещу основните партии се пренасочва по-скоро към опозиционно настроени публични фигури, отколкото към нови политически проекти.
Иванчева получи около 1.6%, което й отрежда 7-о място на изборите. В столицата нейният резултат е още по-висок - тя е пета в 23-ти МИР в София и в 24-ти МИР и шеста в столичния 25-и МИР. А в чужбина за бившия кмет са подадени 3% от гласовете - повече, отколкото за „Воля“. "За мен резултатът е доста добър, при положение че водех кампанията от вкъщи. За две седмици пиар и реклама с 10 000 лв. мисля, че много добре сме се представили", коментира Иванчева, която в момента е под домашен арест. И добави, че възнамерява да участва в местните избори наесен, пише Людмил Илиев за Вестник СЕГА.
Веднага след бившия кмет в класацията се нарежда Минчо Христов. Журналистът взема 1.19%.
С тези резултати двамата независими кандидати изпреварват НФСБ (1.15%) и „Атака“ (1.08%) - коалиционните партньори на ВМРО в „Обединени патриоти“. На фона на драстично слабото им представяне лидерът на „Атака“ Волен Сидеров може да се похвали само с четвърто място в Ямбол, където с неговото лобиране се изгражда нова болница.
С НФСБ и „Атака“ се изравнява друга конкурентна партия от националистическия сектор - „Възраждане“ на Костадин Костадинов, която получи 1.05%. Изненадващото е, че „Възраждане“ се нарежда на 5-о място по подкрепа от чужбина с 4.26% от гласовете.
Сравним е резултатът на „Път на младите“ - листа с кандидати, близки до Симеон Сакскобургготски, която събра 1.11%. По-добър беше резултатът й в чужбина - 3.09%.
Напразен се оказа опитът на АБВ на Георги Първанов да привлече нови леви избиратели, възприемайки за изборите наименованието „Коалиция за България“, ползвано преди от БСП. Партията на бившия президент се срина до 0.87%.
Евроизборите ознаменуваха и края на политическата кариера на Николай Бареков. Неговото „Движение Презареди България“ получи едва 0.2% (3708 гласа). Почти същият резултат има и „Движение 21“ на бившия соцдепутат Татяна Дончева.
ДОСТ, изглежда, вече не представлява никаква заплаха за ДПС. Партията на Лютви Местан взе 0.36%.
58 301 избиратели гласуваха с „Не подкрепям никого“.
Българин създаде революционен инструмент срещу фалшивите...
55 години традиция в извънкласната дейност отбеляза Русе
Виктор Орбан призова Запада да приема сериозно заплахите на...
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...