Безплатен Wi-Fi за всички
- Редактор: Анна Тороманова
- Коментари: 0
Безплатен Wi-Fi за всички - такава е амбицията на Европейския съюз, който скоро ще реализира мащабен проект за финансиране на безплатни безжични мрежи в градове и села.
На 21 август Министерството на транспорта организира информационен ден за представителите на местната власт, които искат да кандидатстват за един от ваучерите на стойност 20 000 евро, които ще раздава Европейската комисия.
Освен ползи обаче, общодостъпният Wi-Fi крие и сериозни рискове за потребителите, предава БНТ. За тях разказват Петър Георгиев и операторът Любомир Станоев.
Още преди Силвестър Сталоун да похвали българския Wi-Fi, достъпът до Интернет в страната ни беше световноизвестен. Не само България обаче, а целият Европейски съюз си е поставил за цел да се превърне в огромна безплатна Wi-Fi зона. Именно за тази идея се застъпват Гергана и Соломон Паси в отворено писмо през 2011.
Соломон Паси, президент на Атлантическия клуб и бивш външен министър на България (2001-2005): "Wi-Fi прави далечните места близки и създава на хората работа от разстояние. Това е изключително важно и бих казал, че това ще се окаже много по-важно за периферните общини на България и на Европейския съюз, отколкото за столиците.
Водещи личности и организации, като ООН например, вече приемат достъпа до Интернет за основно човешко право. С проекта си на стойност 120 милиона евро Европейската комисия демонстрира желание постепенно да финансира изграждането на все повече безплатни Wi-Fi мрежи в градове и села.
Соломон Паси, президент на Атлантическия клуб и бивш външен министър на България (2001-2005): "Важно за нас е тази тенденция да се наложи като законодателна. Ние самите много бихме искали българското законодателство да бъде адаптирано така, че за издаване на Акт 16 на една сграда да има задължително изискване достъп до Интернет, в частност Wi-Fi.Така че на човек няма да му се налага да го търси из целия град този Wi-Fi - където и да влезе той, ще го има, включително и в градинките в парка.
От разширяването на публичните Wi-Fi зони биха спечелили сфери като образованието, туризмът, публичната администрация и здравеопазването.В същото време обаче изниква въпросът за безопасното използване на безплатния Интернет.
Особено когато сте в непознат град, безплатните Wi-Fi мрежи са абсолютно неустоими. Трябва обаче да внимавате, тъй като зад тях често се крият опасности. Напълно е възможно например някоя от мрежите да изглежда достоверна заради името си, но всъщност да е създадена от хакер, който иска да открадне информация от вас.
За да привлече потребители с цел измама, хакерът може да изгради мрежа, чието име наподобява това нa друга, лицензирана мрежа. Когато потребителят се свърже към нея, той се превръща в мишена за хакера. Киберекспертът Албена Спасова предупреждава, че подобни атаки се извършват масово.
Албена Спасова - Международна академия за обучения по киберразследвания: "Те събират лични данни на много потребители. По този начин могат да заразят тези потребители с рансъмуеър и съответно да криптират техните данни, след което да им поискат откуп. Това е една от алтернативите за тях и това е един от начините, по който го правят.
За обикновените потребители е трудно е да разпознаят коя мрежа е вдигната от хакер. Има обаче начини да повишите нивото си на сигурност.
Албена Спасова - Международна академия за обучения по киберразследвания: Вие може да използвате собствена VPN мрежа или да ограничите възможностите в настройките на вашия компютър за споделяне с трети страни на информация от устройството, с което се включвате.
Според анализатори опасността от кибератаки не омаловажава ползите от безплатния Wi-Fi. Потребителите обаче трябва да се научат как да го използват най-правилно.
Соломон Паси - президент на Атлантическия клуб и бивш външен министър на България (2001-2005): Злоупотреби са възможни с всичко - със самолети, с влакове, с автомобили, с атомни електроцентрали. Има обаче едно основно правило от римското право насам и то казва, че злоупотребата не трябва да изключва употребата. В този смисъл мерки трябва да се вземат. Ние трябва да знаем, че има сериозни предизвикателства, но те не трябва да ни спират от универсилизирането на Wi-Fi.
Албена Спасова - Международна академия за обучения по киберразследвания: Самата инициатива за изграждане на безжичен достъп в публични пространства е прекрасна. Но паралелно с това трябва да се работи и в посока на изграждане на повече познания към нас потребителите за това как да ползваме безопасно подобен тип мрежи.
Ако Европейският съюз изпълни мечтата си да се покрие с безплатен Wi-Fi, това може да се приеме или като рай, или като пресметнат риск. И в двата случая държавите и бизнеса ще продължат смело да развиват общодостъпния Интернет.
Русенци извиха опашка за автограф от Мария Лалева
Калин Стоянов: "ДПС - Ново начало" ще има над 400 000...
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...
Екзекутираха мъж за убийството на жена през 1994 година