Австралия разреши ГМО културите
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Големите ферми приветстваха това решение
На 1 юли правителството на щата Нов Южен Уелс в Австралия отмени забраната за отглеждане на генетично модифицирани култури след 18-годишен мораториум. Това означава, че генномодифицираните култури вече могат да се отглеждат във всеки австралийски щат с изключение на Тасмания, информира agrozona.bg
Големите ферми приветстваха това решение. Привържениците на ГМО казват, че биотехнологиите водят до по-високи добиви на култури и могат да се справят с недостига на храна и да намалят нападението с плевели и вредители.
Противниците твърдят, че генномодифицираните културите представляват потенциална заплаха за околната среда и човешкото здраве. Те се страхуват от голям брой плевели, повишена устойчивост на антибиотици и хранителни алергии при хората, съобщава порталът Agroxxi.
ГМО културите ще донесат печалба от 4 милиарда долара
Генетичната модификация е използването на технология за промяна на гените на живите организми. Той включва учени, инжектиращи ДНК на един организъм с гените на друг, за да му се придадат желани черти, като устойчивост на суша, екстремни температури или вредители.
Генетично модифицираните култури са комерсиализирани през 90-те години. Мораториумът в Нов Южен Уелс е въведен през 2003 г. в отговор на опасенията на някои вносители и производители. Например, страните от Близкия изток и Югоизточна Азия премахнаха ГМО зърнените култури, докато Канада и Саудитска Арабия отхвърлиха ГМО фуражи за добитък.
Обявявайки вдигането на забраната, министърът на земеделието на Нов Южен Уелс Адам Маршал се ангажира да разгледа търговски и маркетингови въпроси, свързани с ГМО храни. За тази цел ще бъде извършена оценка на отглеждането на генномодифицираните култури, за да се гарантира тяхната безопасност за хората и околната среда.
Решението на Нов Южен Уелс следва подобни ходове на други континентални държави през последните години, включително Южна Австралия, която отмени забраната за ГМО през 2020 г.
Правителството на Нов Южен Уелс казва, че одобрението на генномодифицираните култури ще увеличи конкурентоспособността и производителността на селското стопанство и ще генерира до $ 4,8 милиарда печалба през следващото десетилетие.
Какви са рисковете?
Експертите признават, че последиците от употребата на ГМО храни не са напълно изяснени. В Австралия властите предпочитат задълбочено да изследват всички ГМО храни, преди да попаднат на рафтовете на магазините.
Въпреки това много страни все още забраняват отглеждането на ГМО храни. А някои хора се притесняват от последиците за човешкото здраве. Притесненията касаят преди всичко появата на антибиотична резистентност при хората, както и появата на алергични реакции.
Експертите стигнаха до заключението, че рискът от антибиотична резистентност е нисък. Има редица проучвания, доказващи риска от алергии след продължителна консумация на храна от генномодифицирани култури.
Други противници на генетично модифицираните култури твърдят, че технологията на тяхното отглеждане създава екологични рискове – например, че устойчивите на хербициди генномодифицираните култури могат да се превърнат в „супер плевели“.
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта
НАПАРАПЕТВАНЕ