Жените в Русе раждат на 27 години първо бебе
- Редактор: Анна Тороманова
- Коментари: 1
През 2016 г. броят на живородените деца в област Русе е 1772 и в сравнение с предходната година намалява само с 6, или с 0.3%.
Това показват данните на териториалната статистика.
Само 6 области в страната са с по-ниско равнище по този показател - Видин, Габрово, Кюстендил, Ловеч, Перник и Смолян.
За 2016 г. с най-висок коефициент на раждаемост сред общините в областта е Ветово - 8.7 промила, а с най-нисък - община Иваново с 4.5 промила /бел.ред. - коефициентът на раждаемост се измерва в промили и показва броя живородени деца на всеки 1000 души от средногодишното население/.
Общият коефициент на раждаемост в община Русе е 8.2 промила, със същото равнище на показателя е и община Сливо поле. Броят на живородените момчета в областта е 919 и надвишава този на живородените момичета с 66 деца. В 15 населени места на територията на областта няма регистрирани раждания, а общо 10 са селата само с едно раждане.
През миналата година родените деца на родители без брак са 1010, или 57.0 % от общия брой. В сравнение с предходната година относителният им дял намалява с 2.7 процентни пункта.
С най-висок относителен дял на извънбрачните новородени е община Ценово, с най-нисък - Сливо поле.
Броят на жените във фертилна възраст, от 15 до 49 години, е 46 318 и спрямо предходната година намалява с 1.6%.
Средната възраст за раждане в русенски регион е 28 години и 7 месеца, а за раждане на първо дете е 27 години. Само 6.4% от родилите през годината нямат навършени 20 години, отчита статистиката.
По показател смъртност данните сочат, че през миналата година са починали 3703 човека в Русенска област. Повече от половината са мъже. В национален мащаб с по-ниска смъртност са 16 области.
Равнището на смъртност при мъжете продължава да бъде по-високо от това при жените. С най-висок коефициент на обща смъртност е община Иваново, а с най-нисък - Русе. Месецът с най-интензивна смъртност е януари.
80 на сто от починалите жители на областта са на възраст над 65 години. Загубили сме 12 деца преди да навършат годинка.
В ретроспективен план за доста дълъг период от време демографското развитие на област Русе се характеризира с отрицателен естествен прираст.
Единствено в село Малко Враново през миналата година е регистриран положителен естествен прираст. С нулев са селата Семерджиево и Хотанца, а всички останали населени места в русенска област са с отрицателен прираст.
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе
Джо Байдън: Русия се провали в опита си да подкопае изборния...
"Express Service" достави успешно два локомотива във Вагонно...
Разследват служители на МВР - Петрич за участие в...
Щастлива развръзка: Върнаха Майк на стопаните му