Жените са по-добре платени от мъжете само в два сектора

0
Доклад разкрива сериозни неравенства между половете на пазара на труда
Доклад разкрива сериозни неравенства между половете на пазара на труда

Доклад разкрива сериозни неравенства между половете на пазара на труда

Жените в България продължават да срещат сериозни предизвикателства в опитите си да постигнат равнопоставеност с мъжете на пазара на труда. Доклад за равнопоставеността на жените и мъжете в България за 2023 година, който беше публикуван за обществено обсъждане, разкрива, че въпреки по-високото образование, което жените притежават, те остават по-слабо представени на ръководни позиции и продължават да получават по-ниски заплати в почти всички икономически сектори.

Според данните в доклада, само в два сектора жените са по-добре платени от мъжете - строителство и административни и спомагателни дейности. Въпреки това, тези сектори са известни с едни от най-ниските заплати в страната. В строителството средната годишна заплата за жените през 2022 година е 17 724 лева, докато мъжете получават 15 791 лева, пише СЕГА. В сектора на административните и спомагателните дейности, жените получават 18 562 лева годишно, а мъжете - 17 131 лева.

На другия полюс, значителни разлики в заплащането между половете се наблюдават в сектори като здравеопазването и науката. В здравеопазването, включващо и социалната работа, средната годишна заплата за мъжете достига 29 430 лева, докато жените получават едва 20 080 лева. В научната сфера разликата е още по-голяма, с мъжки заплати, възлизащи на 34 307 лева годишно, срещу 24 573 лева за жените.

Докладът подчертава и една добре известна тенденция - мъжете получават по-високи пенсии от жените, въпреки че жените се пенсионират по-рано и живеят по-дълго. През 2023 година, средната пенсия за осигурителен стаж и възраст за мъжете е 942,06 лева, докато за жените е 765,58 лева. Тази разлика се дължи на по-високия коефициент на заместване на дохода при мъжете, който възлиза на 63,3%, докато при жените е едва 54,6%.

В допълнение, докладът отбелязва, че въпреки нарастващия брой жени с висше образование, те остават значително по-малко представени на ръководни позиции в сравнение с мъжете. През 2023 година, броят на жените на ръководни постове е 68 000, докато мъжете на такива позиции са 93 600.

Жените на възраст между 30 и 34 години със завършено висше образование представляват 42,7% от тази възрастова група, докато при мъжете този дял е 27,7%. Въпреки това, въпросът за равнопоставеността на половете в България остава далеч от решен, като значителни усилия ще бъдат необходими, за да се преодолеят тези дълбоко вкоренени неравенства.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Интервю за работа:
- Имате ли опит като търговец?
- На един арабски шейх с 32 жени, му продадох надуваема кукла.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари